v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
Lipica open 2019 (5 days)->Results
Stage:
v

<
Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

Beginners
1.Katharina Zotter Beginners OC FürstenfeldAUT  19:41 (2) 32:43 (7) 24:31 (1) 44:05 (3) 38:37 (2) 159:37
2.Gyorgyi Dalos Beginners Tipo Orienteering ClubHUN  39:22 (23) 43:25 (26) 28:35 (4) 40:50 (2) 52:42 (5) 204:54 +45:17
3.Dagmar Smolková Beginners SKI-OB SternberkCZE  42:21 (24) 53:29 (38) 45:40 (8) 51:48 (4) 55:40 (6) 248:58 +89:21
Annika Stracke Beginners SU Schöckl GrazAUT  61:08 (36) 74:22 (48) disq
Volker Döhrn Beginners SU Schöckl GrazAUT  52:21 (36) disq
Rosemarie Stracke Beginners SU Schöckl GrazAUT  61:02 (35) 74:12 (47) disq
Tadej Ravnikar Beginners Orientacijski Klub PolarisSLO  48:20 (32) disq
Ilvy Döhrn Beginners SU Schöckl GrazAUT  52:16 (35) disq
Gertraud Holzer Beginners SU Schöckl GrazAUT  51:30 (32) disq
Martin Stryk Beginners Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  17:43 (1) 21:58 (2) disq
Kacberg Mazan Beginners UKS"Traper"ZłocieniecPOL  57:53 (5) disq
Ana Maja Anderluh Beginners Orientacijski Klub PolarisSLO  dns 35:16 (10) disq
Lorenz Holzer Beginners SU Schöckl GrazAUT  51:34 (33) disq
Pietro Bavcar Beginners Punto K Orienteering ASDITA  68:51 (42) disq
Veronika Bieliková Beginners Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  38:19 (22) 31:25 (6) disq
Manfred Zapf Beginners OC FürstenfeldAUT  24:46 (7) 61:52 (41) disq
Letizia Stöger Beginners OC FürstenfeldAUT  29:50 (13) 43:10 (25) disq
Theresa Kapper Beginners OC FürstenfeldAUT  22:44 (6) 41:32 (22) disq
Maximilian Koller Beginners OC FürstenfeldAUT  36:01 (19) 40:46 (20) disq
Marlene Anhaus Beginners OC FürstenfeldAUT  21:00 (3) 42:57 (24) disq
Carina Kapper Beginners OC FürstenfeldAUT  29:03 (12) 56:02 (39) disq
Helene Scheikl Beginners OC FürstenfeldAUT  21:56 (5) 33:39 (8) disq
Gabriele Tobler-egger Beginners SU Schöckl GrazAUT  mp 35:49 (13) disq
Paula Kundörfer Beginners SU Schöckl GrazAUT  dns dns disq
Michael Raimann Beginners SU Schöckl GrazAUT  dns disq
Jakob Reisinger Beginners OC FürstenfeldAUT  mp 34:24 (9) disq
Tina Hudax Beginners OC FürstenfeldAUT  31:57 (14) 41:05 (21) disq
Tobias Angermann Beginners SPORTUNION KlagenfurtAUT  24:57 (8) mp disq
Emma Kovacs Beginners C.S. TranSilva ClujROU  48:03 (4) disq
Lovro Karlovšek Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  43:17 (28) disq
Darja Gorjup Poženel Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  37:10 (20) 45:07 (28) disq
Kristina Vuilova Maša Macedoni Beginners OK TivoliSLO  30:46 (5) disq
Naja Železnikar Gašperlin Beginners OK TivoliSLO  26:10 (9) disq
Jana Vorlickova Beginners OLC GrazAUT  21:33 (4) 21:21 (1) disq
Lara Zupan Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  dns disq
Marco Romanelli Beginners Punto K Orienteering ASDITA  49:33 (33) 53:09 (37) disq
Sophia Damele Assumpcao Guimaraes Beginners Punto K Orienteering ASDITA  mp disq
Massimo Tiberio Beginners Punto K Orienteering ASDITA  dns disq
Mija Jeraj Beginners Orientacijski klub KomendaSLO  45:12 (29) disq
Mauro Purini Beginners Punto K Orienteering ASDITA  32:53 (15) 69:47 (45) 84:25 (6) disq
Tito Romanelli Beginners Punto K Orienteering ASDITA  28:28 (11) 25:38 (3) disq
Martin Podgoršek Beginners OK TivoliSLO  44:37 (29) disq
Žiga Sedej Beginners OK AzimutSLO  69:14 (43) disq
Marcella Poggioli Beginners Semiperdo Orienteering ManiagoITA  35:59 (14) disq
Michele Benetti Beginners Lessinia OrienteeringITA  mp 60:30 (40) disq
Alvina Venhauer Beginners OLC Union ViktringAUT  43:02 (26) dns disq
Noa Kolarek Beginners OK VihorCRO  37:24 (21) 39:52 (18) disq
Timeja Prezelj Beginners OK AzimutSLO  35:31 (17) disq
Ivett Toth Beginners Szabi SEHUN  37:05 (1) 26:23 (1) disq
Mihej Prezelj Beginners OK AzimutSLO  46:21 (30) disq
Maria Henry Beginners SSD-AŠZ GAJAITA  mp 40:24 (19) disq
Svit Rutar Beginners OK TivoliSLO  42:33 (25) disq
Isabel Iurkic Beginners ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  52:15 (34) disq
Giorgia Sessi Beginners ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  41:43 (23) disq
Nizzy Bončina Beginners OK AzimutSLO  47:01 (30) disq
Zala Lozar Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  24:32 (2) disq
Vid Faganel Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  38:54 (7) 119:43 (8) disq
Tanja Solva Beginners Sportclub MeranITA  39:28 (15) disq
Hana Mamič Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  25:11 (3) disq
Klara Mahkovec Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  37:12 (5) 47:33 (3) disq
Vit Binar Beginners SCM Hanacke oblastiCZE  51:51 (34) 69:38 (44) disq
Saraja Samec Beginners Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  38:17 (6) disq
Sebaastian Neuhauser Beginners Sportclub MeranITA  39:46 (17) disq
Rudolf Lohnauer Beginners   dnf disq
Valerio Bonaccorso Beginners   mp disq
Rafael Solva Beginners Sportclub MeranITA  39:43 (16) disq
Helena Mrčun Beginners   35:28 (12) disq
Leire Delgado Beginners Ok VariopintosSPA  35:47 (18) 35:27 (11) disq
Maja Ugrin Beginners   43:09 (27) 50:03 (31) disq
Elena Karpenkova Beginners customs Sankt-PeterburgRUS  47:36 (31) 79:39 (49) dns dns dns disq
Bernard Lieber Beginners HSV OL VillachAUT  mp disq
Nedvídková Jitka Beginners ZOOB RumburkCZE  71:41 (46) mp 85:09 (7) 60:03 (7) disq
Rudolf Lohnauer Beginners HSV OL VillachAUT  dnf disq
Vera Waschnig Beginners Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  35:17 (16) 43:34 (27) disq
Claus Hofer Beginners Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  26:34 (10) 26:29 (4) disq

M10
1.Martin Ferenc M10 OK TivoliSLO  19:46 (7) 20:47 (5) 15:26 (3) 21:25 (1) 14:51 (1) 92:15
2.Lorinc Biro M10 BimahevHUN  13:12 (1) 18:05 (3) 17:27 (4) 29:51 (3) 15:07 (2) 93:42 +01:27
3.Berci Biro M10 BimahevHUN  26:27 (8) 31:08 (10) 25:28 (5) 28:55 (2) 19:06 (3) 131:04 +38:49
Adam Mátl M10 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  35:08 (11) 40:29 (14) 30:25 (7) disq
Matěj Růžička M10 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  33:57 (10) 22:46 (6) 15:16 (2) disq
Vilem Dousek M10 KOS Tesla BrnoCZE  14:58 (3) 17:31 (2) 13:17 (1) disq
Gabriele Giudici M10 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  14:47 (2) 25:47 (8) disq
Jáchym Mátl M10 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  17:45 (5) 35:40 (12) 27:41 (6) disq
Raffaele Boneccher M10 Gronlait Orienteering TeamITA  42:00 (12) 65:10 (15) disq
Norbert Nagy M10 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  29:39 (9) 30:45 (9) disq
Rok Sedej M10 OK AzimutSLO  33:15 (11) disq
Drejc Malus M10 Orientacijski klub KomendaSLO  23:41 (7) disq
Jakob Kurinčič M10 Orientacijski klub KomendaSLO  16:24 (1) disq
Enej Šuc M10 Orientacijski klub KomendaSLO  17:34 (4) 20:45 (4) disq
Anže Kölner M10 Orientacijski klub KomendaSLO  19:09 (6) 36:38 (13) disq

M12
1.Artur Biro M12 BimahevHUN  20:06 (10) 21:20 (6) 17:52 (4) 31:29 (1) 20:29 (1) 111:16
2.Yurii Bessonov M12 BSE NovgorodRUS  100:15 (20) 32:26 (16) 38:24 (5) 36:05 (2) 42:13 (3) 249:23 +138:07
Jakob Rinnerberger M12 Orienteering KlosterneuburgAUT  21:29 (11) 29:07 (13) disq
Vid Faganel M12 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  30:04 (15) disq
Jacopo Cernigoj M12 Punto K Orienteering ASDITA  mp disq
Oskar Foški M12 Orientacijski Klub PolarisSLO  mp 33:18 (18) disq
Jan Mikoska M12 SCM Hanacke oblastiCZE  22:08 (12) 66:09 (24) disq
David Sedej M12 OK AzimutSLO  19:52 (3) disq
Božo Bizjak M12 OK AzimutSLO  26:16 (15) 32:53 (17) disq
Filip Marek M12 SK Zabovresky BrnoCZE  13:58 (2) 25:26 (10) disq
Borut Gantar M12 OK AzimutSLO  22:37 (13) 35:43 (20) disq
Rok Bogataj M12 OK AzimutSLO  16:33 (5) 21:12 (5) disq
Moritz Gruber M12 OC FürstenfeldAUT  128:45 (21) 51:48 (23) disq
Matyas Pavlovics M12 Pécsi Vasutas SKHUN  19:42 (9) 20:34 (4) disq
Martin Milkovits M12 OC FürstenfeldAUT  28:20 (17) 33:23 (19) disq
Oliver Schnepf M12 OC FürstenfeldAUT  27:58 (16) 39:45 (21) disq
Zsolt Gárdonyi M12 MOM BudapestHUN  18:48 (7) 23:30 (9) disq
Jiri Racansky M12 KOS Tesla BrnoCZE  14:36 (4) 18:33 (2) 13:39 (2) disq
Jonas Ptacek M12 KOS Tesla BrnoCZE  11:26 (1) 17:43 (1) 13:45 (3) disq
Rok Ilovar M12 OK TivoliSLO  19:33 (8) disq
Jaka Seljak M12 Orientacijski klub KomendaSLO  74:09 (19) 40:33 (22) disq
Ožbej Malus M12 Orientacijski klub KomendaSLO  26:43 (11) disq
Florijan Kremžar M12 Orientacijski klub KomendaSLO  33:14 (18) 29:12 (14) disq
Filip Schwab M12 KOS Tesla BrnoCZE  14:34 (3) 22:26 (8) 13:24 (1) disq
Jakob Pečenko M12 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns disq
Rado Kalc M12 SSD-AŠZ GAJAITA  22:37 (13) 27:46 (12) disq
Matej Ferluga M12 SSD-AŠZ GAJAITA  18:37 (6) 21:37 (7) 23:29 (2) disq

M14
1.Elias Monsberger M14 OC FürstenfeldAUT  26:52 (1) 37:24 (1) 30:51 (1) 33:48 (1) 28:19 (2) 157:14
2.Jan Melišík M14 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  29:15 (3) 49:36 (9) 33:43 (4) 44:05 (5) 26:10 (1) 182:49 +25:35
3.Nejc Turk M14 Orientacijski klub KomendaSLO  31:33 (4) 43:54 (5) 37:09 (6) 43:30 (3) 31:39 (5) 187:45 +30:31
4.Filip Bukovác M14 Farmaceut BratislavaSVK  27:48 (2) 46:28 (7) 42:16 (10) 43:58 (4) 29:28 (3) 189:58 +32:44
5.Kuba Smolka M14 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  32:07 (5) 46:43 (8) 67:40 (23) 49:32 (6) 30:18 (4) 226:20 +69:06
6.Luka Seljak M14 Orientacijski klub KomendaSLO  39:53 (22) 59:07 (19) 40:44 (8) 52:09 (7) 35:22 (7) 227:15 +70:01
7.Tomáš Kasza M14 Farmaceut BratislavaSVK  43:31 (27) 56:50 (16) 43:11 (11) 57:28 (10) 42:27 (9) 243:27 +86:13
8.Matouš Černy M14 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  37:05 (16) 71:14 (30) 47:06 (13) 72:56 (13) 34:34 (6) 262:55 +105:41
9.Andras-Ugor Kovács M14 C.S. TranSilva ClujROU  60:32 (38) 68:28 (29) 44:29 (12) 56:04 (9) 44:49 (11) 274:22 +117:08
10.Ervin Vígh M14 C.S. TranSilva ClujROU  83:26 (44) 89:39 (34) 50:53 (15) 53:19 (8) 58:46 (12) 336:03 +178:49
Mihály Csoboth M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  35:36 (11) 50:46 (11) disq
Viktor Pavić M14 OK VihorCRO  dns dns disq
Márton Csoboth M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  39:12 (20) 45:38 (6) disq
Márk Bujdosó M14 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  38:43 (18) 51:55 (13) disq
Elia Oleotto M14 Team Friuli Venezia GiuliaITA  40:23 (23) 57:49 (18) disq
Jonas Leo Sölva M14 Sportclub MeranITA  35:44 (12) 72:39 (32) disq
Otto Allwinger M14 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  34:14 (9) 50:48 (12) disq
Tilen Zupan M14 Orientacijski klub KomendaSLO  42:07 (24) 72:06 (31) disq
Sebastiano Akira Cavagnis M14 A.S.D. FONZASOITA  43:30 (26) 66:19 (28) disq
Pietro Sergas M14 Punto K Orienteering ASDITA  36:35 (15) 53:29 (14) disq
Primož Gantar M14 OK AzimutSLO  mp 66:04 (27) disq
Lukáš Tomanek M14 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  45:17 (29) 135:55 (41) 55:45 (18) disq
Iusef Abdelbaky M14 Punto K Orienteering ASDITA  74:50 (42) mp disq
Markus Grasis M14 Auseklis IKLAT  51:10 (33) 96:20 (37) 61:57 (21) 69:25 (12) mp disq
Eduard Vojvodik M14 SKOB OstravaCZE  48:38 (30) 62:37 (23) 74:21 (24) disq
Maximilian Kertesz M14 OC FürstenfeldAUT  81:01 (43) 113:53 (40) disq
Jan Štěpánek M14 KOS Tesla BrnoCZE  35:51 (13) 39:25 (2) 32:03 (2) disq
Patrik Štábl M14 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  32:30 (7) 41:24 (3) 34:01 (5) disq
Radan Cech M14 KOS Tesla BrnoCZE  35:59 (14) 50:23 (10) 40:38 (7) disq
Kilian Degen M14 HSV PinkafeldAUT  49:42 (31) 57:35 (17) disq
Adam Zridkavesely M14 SK Zabovresky BrnoCZE  dns dns disq
Florian Pfeifer-Wilfinger M14 OC FürstenfeldAUT  72:11 (41) 75:57 (33) 59:15 (20) dns dns disq
Roland Roch M14 OC FürstenfeldAUT  57:48 (37) 91:49 (36) 62:02 (22) mp 41:52 (8) disq
Jonatan Svirak M14 KOS Tesla BrnoCZE  33:38 (8) mp 48:40 (14) disq
Jakub Racansky M14 KOS Tesla BrnoCZE  37:17 (17) 63:27 (24) 53:32 (16) disq
Jakob Novak M14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns mp disq
Márton Veszelszki M14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  35:08 (10) 53:55 (15) 41:32 (9) disq
Tobiaš Vedra M14 KOS Tesla BrnoCZE  42:36 (25) 60:08 (21) 59:12 (19) disq
Alexandr Jordán M14 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  44:45 (28) 61:20 (22) 84:17 (25) disq
Toby Schmid M14 OC FürstenfeldAUT  mp mp disq
Klaus Scheidl M14 SU Schöckl GrazAUT  102:07 (45) 153:50 (42) disq
Noa Kelc M14 OK JelenCRO  63:25 (39) 109:06 (38) disq
Thomas Maier M14 OC FürstenfeldAUT  32:14 (6) 43:22 (4) 33:03 (3) 39:45 (2) mp disq
Diego Scalet M14 G.S. PavioneITA  52:59 (35) 63:38 (25) disq
Edoardo Boneccher M14 Gronlait Orienteering TeamITA  54:36 (36) 113:36 (39) disq
Jakub Berčík M14 Farmaceut BratislavaSVK  38:48 (19) 65:29 (26) mp 64:49 (11) 43:38 (10) disq
Martin Bettega M14 G.S. PavioneITA  51:16 (34) 90:17 (35) disq
Laurenz Egger M14 OC FürstenfeldAUT  63:54 (40) mp 55:13 (17) 93:47 (14) 59:29 (13) disq
Jakub Dvořák M14 BETA URSUS RosiceCZE  50:38 (32) mp disq
Gabriele Pozza M14 Vicenza Orienteering TeamITA  dns dns disq
Chris Franceschinel M14 G.S. PavioneITA  39:27 (21) 60:05 (20) disq

M16
1.Martin Šimša M16 TSM PrahaCZE  30:08 (2) 48:01 (2) 30:16 (1) 34:06 (1) 38:02 (1) 180:33
2.Martin Gajda M16 TSM PrahaCZE  40:51 (17) 48:37 (3) 37:06 (4) 47:01 (6) 44:32 (4) 218:07 +37:34
3.Vit Skacha M16 TSM PrahaCZE  38:00 (7) 53:20 (4) 40:51 (9) 46:49 (5) 44:20 (3) 223:20 +42:47
4.Jakub Janda M16 TSM PrahaCZE  39:47 (14) 56:18 (12) 38:01 (6) 44:37 (2) 48:36 (8) 227:19 +46:46
5.Martin Kabát M16 TSM PrahaCZE  47:35 (35) 62:07 (20) 34:40 (3) 46:19 (4) 39:20 (2) 230:01 +49:28
6.Peter Brabek M16 OC FürstenfeldAUT  38:50 (10) 55:18 (9) 37:39 (5) 53:41 (11) 44:45 (5) 230:13 +49:40
7.Joel Prutsch M16 OC FürstenfeldAUT  38:29 (9) 66:26 (26) 40:42 (8) 50:50 (7) 50:24 (9) 246:51 +66:18
8.Natan Maj Poženel M16 Orientacijski klub KomendaSLO  40:54 (19) 54:53 (8) 46:04 (14) 65:22 (14) 54:03 (13) 261:16 +80:43
9.Máté Barta M16 Szegedi Vasutas SEHUN  47:29 (33) 67:40 (31) 43:42 (12) 51:01 (8) 51:58 (10) 261:50 +81:17
10.Martin Jevševar M16 OK BrežiceSLO  42:30 (21) 60:08 (16) 50:22 (20) 51:58 (10) 58:15 (20) 263:13 +82:40
11.Matouš Petrilák M16 TSM PrahaCZE  55:07 (44) 55:25 (10) 59:11 (29) 45:34 (3) 55:58 (18) 271:15 +90:42
12.Nándor Csis M16 C.S. TranSilva ClujROU  43:53 (25) 69:02 (32) 46:28 (15) 58:13 (12) 53:42 (12) 271:18 +90:45
13.Aljaž Čelik M16 OK AzimutSLO  40:03 (15) 70:23 (34) 48:55 (18) 70:11 (19) 55:18 (15) 284:50 +104:17
14.Maximilián Kubík M16 TJ Rapid BratislavaSVK  48:07 (36) 67:36 (30) 52:31 (22) 63:29 (13) 54:22 (14) 286:05 +105:32
15.Antonín Černý M16 TSM PrahaCZE  45:58 (31) 86:30 (47) 59:32 (30) 51:41 (9) 55:34 (17) 299:15 +118:42
16.Márton Székely M16 Tipo Orienteering ClubHUN  45:38 (30) 63:44 (23) 53:25 (24) 88:37 (22) 47:56 (6) 299:20 +118:47
17.Marek Bejvl M16 TSM PrahaCZE  51:33 (38) 60:26 (17) 49:37 (19) 90:21 (24) 52:29 (11) 304:26 +123:53
18.Matěj Hnízdil M16 KOB Kamenický ŠenovCZE  63:51 (51) 63:09 (22) 54:27 (27) 65:59 (15) 64:48 (23) 312:14 +131:41
19.Ádám Vörös M16 C.S. TranSilva ClujROU  52:47 (41) 79:45 (41) 46:46 (16) 76:20 (20) 58:46 (21) 314:24 +133:51
20.Jakob Zrim M16 OC FürstenfeldAUT  56:33 (48) 90:38 (49) 54:10 (25) 67:52 (18) 48:09 (7) 317:22 +136:49
21.Viktor Kotuliak M16 Farmaceut BratislavaSVK  55:51 (47) 75:20 (38) 56:03 (28) 100:05 (26) 55:24 (16) 342:43 +162:10
22.Ambrus Schubert M16 Szegedi Vasutas SEHUN  52:22 (40) 85:45 (44) 61:44 (32) 66:53 (16) 76:42 (27) 343:26 +162:53
23.Rok Kern M16 Orientacijski klub KomendaSLO  67:05 (54) 90:46 (50) 72:43 (33) 93:56 (25) 68:29 (25) 392:59 +212:26
24.Matej Demovič M16   65:23 (53) 118:26 (59) 52:46 (23) 100:17 (27) 62:35 (22) 399:27 +218:54
25.Jakub Hummel M16   78:55 (59) 109:07 (56) 60:02 (31) 116:11 (28) 72:28 (26) 436:43 +256:10
Oliver Calvet M16 Naturfreunde WienAUT  38:18 (8) 75:10 (37) disq
Anton Buschek M16 Naturfreunde WienAUT  45:12 (28) 67:12 (29) disq
Timotej Hribar M16 OK BrežiceSLO  128:51 (62) mp dns dns dns disq
Francesco Ognibene M16 Italia National TeamITA  44:41 (27) 66:22 (25) disq
Goran Polojaz M16 Italia National TeamITA  dns 78:58 (40) disq
Davide De Bona M16 Italia National TeamITA  47:34 (34) 69:23 (33) disq
Marco Anselmo Di Stefano M16 Italia National TeamITA  mp 91:21 (51) disq
Luka Anderluh M16 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns 125:42 (60) disq
Štěpán Stryk M16 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  46:54 (32) 77:47 (39) disq
Enrico Sossi M16 Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  86:04 (61) 125:49 (61) disq
Francesco Pozza M16 Vicenza Orienteering TeamITA  54:09 (43) mp disq
Ondrej Gryc M16 KOS Tesla BrnoCZE  42:18 (20) 58:19 (14) 40:02 (7) disq
Josef Racek M16 SK Zabovresky BrnoCZE  44:27 (26) mp disq
Vojtech Marek M16 SK Zabovresky BrnoCZE  37:44 (6) 60:43 (18) disq
Manuel Benetti M16 Lessinia OrienteeringITA  82:09 (60) 108:27 (55) disq
Adam Štábl M16 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  42:45 (22) 66:52 (27) 41:27 (10) disq
Jan Šperlich M16 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  56:55 (49) 109:12 (57) disq
Eduard Sterbak M16 SK Zabovresky BrnoCZE  43:38 (23) 53:40 (6) disq
Simone Mancassola M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  69:35 (56) 85:11 (42) disq
Massimiliano Furlan M16 SSD-AŠZ GAJAITA  mp disq
Milán Sztojka M16 NYVSC NyíregyházaHUN  39:39 (13) dns dns 67:40 (17) 56:47 (19) disq
Rudi Frison M16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  55:18 (45) 88:27 (48) disq
Simon Tobler M16 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  39:27 (12) 73:38 (36) disq
Jani Bratož M16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  67:08 (55) dns disq
Lukas Wieser M16 HSV PinkafeldAUT  40:20 (16) 59:13 (15) disq
Janoš Krkoč M16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  73:04 (57) mp disq
Ruben Tič M16 SSD-AŠZ GAJAITA  55:49 (46) 85:58 (46) disq
Matteo Mirolo M16 Team Friuli Venezia GiuliaITA  92:25 (52) disq
Stepan Kožina M16 TSM PrahaCZE  58:10 (50) 71:55 (35) 51:10 (21) 87:09 (21) mp disq
Žan Slejko M16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns dns 177:54 (30) dns disq
David Rapotz M16 ÖFOL YouthAUT  51:41 (39) 53:25 (5) disq
Ondrej Ehl M16 KOS Tesla BrnoCZE  39:06 (11) 63:05 (21) 43:10 (11) disq
Sebestyén Kovács M16 Pécsi Vasutas SKHUN  43:39 (24) 54:41 (7) disq
Fülöp Jacsev M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  49:50 (37) 57:39 (13) 54:18 (26) disq
Alessandro Rivetta M16 Team Friuli Venezia GiuliaITA  40:53 (18) 64:19 (24) disq
Péter Molnár M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  35:15 (3) 67:00 (28) 44:25 (13) disq
Ákos Marosi M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  45:32 (29) mp 48:04 (17) disq
Gustav Greiner M16 SU Schöckl GrazAUT  mp 85:14 (43) mp 126:29 (29) 65:54 (24) disq
Julijan Kavčič M16 OK AzimutSLO  93:28 (53) disq
Péter Gönczi M16 Tipo Orienteering ClubHUN  30:02 (1) 47:46 (1) 31:41 (2) disq
Alessio Jerman M16 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  53:35 (42) disq
Manuel Alberto Montes M16 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns 110:55 (58) 74:05 (34) 89:39 (23) dns disq
Pavel Novosad M16 TSM ValasskoCZE  36:05 (5) 61:10 (19) disq
Aljaž Obid M16 OK AzimutSLO  64:46 (52) 97:07 (54) disq
Florian Voves M16 OC FürstenfeldAUT  73:17 (58) mp 76:35 (35) mp 96:28 (28) disq
Tihon Salopek M16 OK AzimutSLO  35:28 (4) 55:51 (11) disq
Matevž Kunc M16 OK TivoliSLO  85:56 (45) disq

M18
1.Marcell Szabó M18 Szegedi Vasutas SEHUN  40:56 (1) 59:57 (2) 43:34 (1) 53:59 (4) 45:35 (1) 244:01
2.Tomáš Janovský M18 TSM PrahaCZE  44:24 (6) 60:09 (3) 43:52 (2) 51:27 (2) 47:47 (2) 247:39 +03:38
3.Sebastian Šafka M18 TSM PrahaCZE  45:19 (10) 64:16 (5) 57:55 (16) 52:56 (3) 51:10 (5) 271:36 +27:35
4.Jakub Bily M18 TJ Lokomotiva TepliceCZE  49:14 (20) 67:23 (10) 46:26 (4) 58:19 (7) 50:35 (4) 271:57 +27:56
5.Milan Malačka M18 TSM PrahaCZE  57:39 (32) 65:55 (9) 47:42 (8) 56:20 (6) 54:12 (6) 281:48 +37:47
6.Petr Janas M18 TSM PrahaCZE  49:22 (21) 69:13 (15) 45:58 (3) 66:30 (11) 55:47 (8) 286:50 +42:49
7.Augusts Velde M18 AzuolasLTU  51:05 (23) 67:55 (12) 46:49 (7) 63:30 (9) 62:18 (9) 291:37 +47:36
8.Martin Melišík M18 TSM PrahaCZE  47:59 (14) 64:26 (7) 46:43 (6) 84:57 (15) 55:20 (7) 299:25 +55:24
9.Ondrej Měšťan M18 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  53:13 (29) 76:13 (28) 63:55 (21) 71:10 (12) 66:53 (11) 331:24 +87:23
10.Csongor Szikszai M18 C.S. TranSilva ClujROU  62:52 (41) 77:33 (29) 57:34 (15) 65:39 (10) 68:47 (12) 332:25 +88:24
11.Antonín Švarc M18 TSM PrahaCZE  60:30 (36) 106:33 (44) 52:21 (12) 60:26 (8) 68:50 (13) 348:40 +104:39
12.Matej Kukurugya M18 ŠK SandbergSVK  58:45 (34) 95:54 (42) 59:43 (18) 90:27 (16) 62:47 (10) 367:36 +123:35
13.Loránd Vígh M18 C.S. TranSilva ClujROU  53:44 (30) 82:14 (33) 58:48 (17) 111:32 (17) 68:58 (14) 375:16 +131:15
András Balogh M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  69:50 (45) mp 69:57 (22) dns dns disq
Zoltán Bognár M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  43:45 (5) 78:57 (32) mp disq
Aljaž Luznar M18 OK AzimutSLO  69:06 (44) 114:51 (46) disq
Zoltán Bujdosó M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  45:14 (9) 57:52 (1) disq
Bálint Szele M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  62:39 (40) 83:41 (37) 85:57 (24) disq
Soma Gárdonyi M18 MOM BudapestHUN  58:04 (33) 78:17 (30) disq
Guglielmo Fonda M18 UWC AdriaticITA  mp disq
Vojtech Gryc M18 KOS Tesla BrnoCZE  45:48 (11) 74:49 (22) 62:24 (20) disq
Frantisek Dostal M18 SCM Hanacke oblastiCZE  62:37 (39) 75:38 (25) disq
Áron Szuromi M18 Pécsi Vasutas SKHUN  48:42 (19) 61:44 (4) disq
Barnabás Schauermann M18 Pécsi Vasutas SKHUN  44:59 (7) 64:21 (6) disq
Tomas Milan M18 SK Zabovresky BrnoCZE  48:13 (17) 83:19 (36) disq
Bendegúz Werner M18 Pécsi Vasutas SKHUN  61:01 (37) 108:15 (45) disq
Matyas Jirka M18 SCM Hanacke oblastiCZE  51:43 (25) 86:24 (38) disq
Leon Ebster M18 ASKÖ HenndorfAUT  45:12 (8) 72:55 (21) disq
Ebster Peter M18 ASKÖ HenndorfAUT  94:11 (48) dns disq
Lukas Postulka M18 SCM Hanacke oblastiCZE  59:48 (35) 100:59 (43) disq
Balazs Egei M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  43:20 (4) 69:14 (16) disq
Tamás Néda M18 Tipo Orienteering ClubHUN  mp 67:40 (11) 54:26 (13) 77:49 (13) 77:32 (16) disq
Keve Gönczi M18 Tipo Orienteering ClubHUN  47:06 (13) 68:32 (14) 49:18 (10) disq
Erik Bonek M18 Naturfreunde WienAUT  41:33 (2) 76:12 (27) disq
Alberto Bazan M18 Italia National TeamITA  53:05 (28) 65:28 (8) disq
František Hecl M18 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  48:03 (15) 83:16 (35) 56:29 (14) disq
Jura Kukec M18 OK VihorCRO  57:30 (31) 93:17 (41) disq
Ondřej Janda M18 TSM PrahaCZE  51:58 (26) 70:03 (18) 51:34 (11) 54:27 (5) mp disq
Elias Dobnik M18 OLC Union ViktringAUT  113:04 (49) 116:03 (47) disq
Martin Šafář M18 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  66:40 (43) 76:10 (26) mp disq
Antonín Babišta M18 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  86:39 (47) 141:37 (49) 80:17 (23) disq
Jan Gajda M18 TSM PrahaCZE  dns 74:56 (23) 48:49 (9) 50:50 (1) 48:59 (3) disq
Ruggero Schiavi Cappello M18 Gronlait Orienteering TeamITA  mp mp disq
Samuele Rizzà M18 Gronlait Orienteering TeamITA  65:08 (42) 82:41 (34) disq
Pietro Palumbo M18 Italia National TeamITA  48:25 (18) 78:32 (31) disq
Kilian Zapf M18 OC FürstenfeldAUT  49:25 (22) 86:45 (39) 59:58 (19) mp 74:22 (15) disq
Marco Orler M18 Italia National TeamITA  42:39 (3) 71:31 (19) disq
Jan Gobec M18 OK VihorCRO  61:35 (38) 87:44 (40) disq
Domen Kavčič M18 Orientacijski klub KomendaSLO  48:08 (16) 75:32 (24) 46:39 (5) 79:56 (14) mp disq
Johannes Prast M18 Sportclub MeranITA  115:37 (50) mp disq
Francesco Mariani M18 Italia National TeamITA  46:41 (12) 69:14 (16) disq
Peter Nagy M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  51:40 (24) 68:27 (13) disq
Tommaso Bari M18 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  86:10 (46) 130:16 (48) disq
Maximilian Steinwender M18 SPORTUNION KlagenfurtAUT  dns dns disq
Kelén Klement M18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  52:11 (27) 71:59 (20) disq

M20
1.Levente Szalay M20 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  47:06 (3) 74:00 (6) 53:34 (5) 69:55 (1) 61:11 (1) 305:46
2.Péter Knobloch-Esztergár M20 C.S. TranSilva ClujROU  49:55 (9) 78:27 (9) 49:59 (2) 81:07 (2) 65:04 (3) 324:32 +18:46
3.Attila Szőcs M20 CS ORIENTER Tg MuresROU  56:42 (11) 75:08 (7) 51:22 (3) 89:04 (3) 61:56 (2) 334:12 +28:26
4.Elias Wachmann M20 OC FürstenfeldAUT  59:11 (14) 93:51 (18) 63:52 (7) 90:22 (4) 79:01 (5) 386:17 +80:31
Giacomo Guarda M20 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  63:42 (16) 84:21 (11) disq
Matic Blaž M20 Orientacijski klub KomendaSLO  mp dns dns dns disq
Jonáš Müller M20 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  52:18 (10) 73:46 (5) 62:44 (6) disq
Luca Libardoni M20 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  mp 81:09 (10) disq
Ondřej Šrámek M20 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  58:25 (13) 90:56 (17) disq
Leo Holper M20 OC FürstenfeldAUT  dns dns dns dns dns disq
Lukas Patscheider M20 OLC GrazAUT  47:07 (4) 77:40 (8) disq
Georg Gröll M20 OLC GrazAUT  57:53 (12) 87:08 (15) disq
Tiziano Bettega M20 G.S. PavioneITA  48:01 (5) 84:34 (13) disq
Matěj Matoušek M20 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  49:16 (8) 72:15 (3) 48:05 (1) disq
Mátyás Vozár M20 Pécsi Vasutas SKHUN  mp 86:26 (14) disq
Tjaž Gantar M20 OK AzimutSLO  96:45 (19) 53:09 (4) 95:53 (5) 66:31 (4) disq
Krystof Panovec M20 TSM ValasskoCZE  48:04 (6) 70:49 (2) disq
Giorgio Tonda M20 Italia National TeamITA  44:31 (1) 73:12 (4) disq
Angelo Occhi M20 Polisportiva BesaneseITA  59:35 (15) 84:33 (12) disq
Marcello Lambertini M20 Italia National TeamITA  45:27 (2) 88:11 (16) disq
Enrico Mannocci M20 Italia National TeamITA  48:53 (7) 67:42 (1) disq

M21A
1.Jiri Martan M21A Slavia Liberec OrienteeringCZE  46:26 (4) 70:04 (7) 43:21 (2) 69:41 (4) 60:28 (3) 290:00
2.Michal Henek M21A Expres Czech TeamCZE  49:40 (10) 66:48 (3) 48:09 (6) 67:22 (2) 60:10 (2) 292:09 +02:09
3.Radim Hošek M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  49:23 (8) 68:05 (5) 50:04 (9) 68:17 (3) 62:03 (4) 297:52 +07:52
4.Martin Janda M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  49:35 (9) 82:25 (17) 48:56 (7) 72:50 (5) 59:26 (1) 313:12 +23:12
5.Zdenek Vošta M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  57:39 (17) 72:43 (8) 46:44 (4) 77:22 (7) 68:07 (6) 322:35 +32:35
6.Jiri Zicha M21A TJ Slovan LuhacoviceCZE  52:28 (12) 83:46 (22) 52:39 (11) 77:46 (8) 67:11 (5) 333:50 +43:50
7.Kuba Vlášek M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  56:11 (15) 76:18 (10) 47:44 (5) 82:51 (13) 74:02 (9) 337:06 +47:06
8.Bartłomiej Mazan M21A WKS Śląsk WrocławPOL  57:02 (16) 86:28 (25) 53:00 (13) 80:18 (11) 74:55 (10) 351:43 +61:43
9.Dražen Henc M21A OK MedjimurjeCRO  63:07 (25) 99:50 (38) 49:39 (8) 73:54 (6) 72:33 (7) 359:03 +69:03
10.Ante Jović M21A OK MedjimurjeCRO  65:37 (29) 82:27 (18) 56:38 (16) 78:10 (9) 85:09 (13) 368:01 +78:01
11.Pavel Kořán M21A Expres Czech TeamCZE  59:40 (21) 89:49 (27) 50:45 (10) 95:47 (14) 72:37 (8) 368:38 +78:38
12.Fanda Pašek M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  61:10 (22) 93:54 (34) 61:54 (17) 78:29 (10) 82:16 (12) 377:43 +87:43
13.Martin Černy M21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  63:29 (26) 82:32 (19) 56:23 (15) 80:55 (12) 97:30 (17) 380:49 +90:49
14.Szabolcs Bojtor M21A Hungary Deaf Sport FederationHUN  61:55 (23) 91:32 (30) 54:35 (14) 110:46 (18) 77:39 (11) 396:27 +106:27
15.Silvano Daves M21A AD Trento OrienteeringITA  59:09 (20) 83:31 (21) 70:12 (20) 107:01 (15) 92:48 (16) 412:41 +122:41
16.Imre Boros M21A Hungary Deaf Sport FederationHUN  78:17 (35) 100:32 (40) 62:21 (18) 109:17 (17) 85:34 (14) 436:01 +146:01
17.Jan Urban M21A Expres Czech TeamCZE  80:25 (39) 107:48 (44) 74:48 (21) 127:27 (20) 89:52 (15) 480:20 +190:20
18.Elio Golja M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  75:24 (34) 99:57 (39) 69:22 (19) 126:20 (19) 117:20 (18) 488:23 +198:23
19.Jacek Wieszaczewski M21A Orientop WrocławPOL  99:12 (45) 167:18 (47) 94:15 (22) 133:45 (21) 137:18 (19) 631:48 +341:48
Davide Garufi M21A Polisportiva BesaneseITA  78:39 (36) mp disq
Piero Zoglia M21A ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  95:03 (43) disq
Nikolaus Euler-rolle M21A Naturfreunde WienAUT  61:58 (24) 87:32 (26) disq
Paolo Gaio M21A G.S. PavioneITA  57:43 (18) 92:06 (31) disq
Libor Zridkavesely M21A SK Zabovresky BrnoCZE  48:42 (6) 76:19 (11) disq
Aljaž Černe M21A OK TivoliSLO  98:56 (37) disq
Luděk Finstrle M21A SK Zabovresky BrnoCZE  46:24 (3) 68:55 (6) disq
Petr Prikryl M21A SK Zabovresky BrnoCZE  47:14 (5) 77:07 (13) disq
Šimon Mižúr M21A SK Zabovresky BrnoCZE  49:22 (7) 77:35 (14) disq
Vit Kasal M21A SK Zabovresky BrnoCZE  68:54 (33) 94:21 (35) disq
Ivan Boyadzhiev ml. M21A Mariborski OKSLO  45:39 (2) 65:03 (2) disq
Axel Koppert M21A OLC GrazAUT  64:40 (28) 80:20 (16) disq
Matteo Zoppè M21A Panda Orienteering ValsuganaITA  67:03 (31) 86:26 (24) disq
Federico Navarra M21A Polisportiva BesaneseITA  87:52 (42) 90:36 (28) disq
Nejc Močnik M21A OK AzimutSLO  84:27 (41) 116:51 (45) disq
Matej Škarabot M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  64:05 (27) 83:19 (20) disq
Wolfgang Gindl M21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  82:05 (40) 103:25 (41) disq
Pavel Ptáček M21A BETA URSUS RosiceCZE  dns dns dns dns dns disq
Zdeněk Stachoň M21A Expres Czech TeamCZE  57:53 (19) 76:56 (12) disq
Tomaž Pust M21A Orientacijski klub KomendaSLO  97:56 (36) disq
Lorenzo Pinna M21A AgorossoITA  54:19 (14) 78:26 (15) disq
Luca Rosato M21A A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  85:50 (23) disq
Jure Kavčič M21A Orientacijski klub KomendaSLO  103:59 (42) disq
Andrei Bessonov M21A BSE NovgorodRUS  66:02 (30) 107:17 (43) mp 107:28 (16) dns disq
Zdeněk Janů J. M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  51:29 (11) 66:55 (4) 45:41 (3) disq
Jakob Valič M21A Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  98:07 (44) 174:54 (48) 101:40 (23) mp 145:06 (20) disq
Edoardo De Vallier M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  78:58 (38) 92:50 (33) disq
Gašper Petrovič M21A Orientacijski Klub PolarisSLO  91:00 (29) disq
Fabio Ronzani M21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  67:45 (32) 92:29 (32) disq
Ivan Šeperić-Grdiša M21A OK JelenCRO  78:41 (37) 124:32 (46) disq
Lauri Linnainmaa M21A KooveeFIN  41:52 (1) 64:56 (1) 38:23 (1) 67:02 (1) dns disq
Ondřej Jílek M21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  54:17 (13) 73:26 (9) 52:51 (12) disq

M21B
1.Herwig Allwinger M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  42:12 (1) 52:19 (2) 45:07 (2) 57:34 (1) 45:49 (4) 243:01
2.Tobias Teichmann M21B SU Schöckl GrazAUT  54:10 (14) 63:23 (12) 42:32 (1) 67:55 (3) 41:12 (1) 269:12 +26:11
3.Hannes Pacher M21B SU Schöckl GrazAUT  46:18 (3) 66:32 (18) 53:28 (5) 61:42 (2) 45:08 (3) 273:08 +30:07
4.Klemen Kenda M21B OK AzimutSLO  51:53 (12) 65:37 (14) 51:17 (3) 69:14 (4) 53:32 (6) 291:33 +48:32
5.Christoph Wendner M21B SU Schöckl GrazAUT  62:44 (20) 65:23 (13) 60:22 (9) 81:53 (5) 49:19 (5) 319:41 +76:40
6.Marius Anghel M21B CS Unirea Alba IuliaROU  50:28 (8) 68:32 (19) 54:55 (6) 91:19 (6) 58:44 (7) 323:58 +80:57
7.Christopher Immervoll M21B SU Schöckl GrazAUT  69:08 (22) 82:06 (30) 67:15 (11) 103:17 (7) 74:22 (10) 396:08 +153:07
8.Uroš Cankar M21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  99:32 (40) 100:11 (45) 79:26 (13) 136:27 (8) 65:44 (8) 481:20 +238:19
9.Carsten Fink M21B SU Schöckl GrazAUT  112:31 (42) 95:16 (39) 76:36 (12) 159:36 (9) 95:32 (11) 539:31 +296:30
10.Gerald Pischinger M21B SU Schöckl GrazAUT  95:47 (38) 94:07 (38) 83:17 (14) 178:39 (10) 103:35 (12) 555:25 +312:24
Jörg Toman M21B HSV-OL Wr.NeustadtAUT  74:57 (25) 97:22 (42) disq
Stefano Sossi M21B Gruppo Orientamento CAI XXX Ottobre A.S.D.ITA  78:23 (29) 119:43 (51) disq
Herwig Jun. Allwinger M21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  44:14 (2) 43:05 (1) disq
Flavio Mattioni M21B Semiperdo Orienteering ManiagoITA  117:18 (50) disq
Joergen Deubel M21B Naturfreunde WienAUT  50:04 (7) 58:39 (6) disq
Roman Schuh M21B Orienteering KlosterneuburgAUT  51:13 (10) 62:47 (10) disq
Valentin Eržen M21B OK AzimutSLO  51:07 (9) 69:07 (20) disq
Herwig Stütz M21B OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  96:46 (39) 101:47 (46) disq
Luca Iennaco M21B Polisportiva BesaneseITA  77:29 (28) 89:35 (37) disq
Rainer Kundörfer M21B SU Schöckl GrazAUT  111:10 (41) 137:55 (53) disq
Akos Szabo M21B PVM PécsHUN  dns dns disq
Florian Vacek M21B Der Berger-ClanAUT  82:38 (33) 73:45 (25) disq
Markus Greiner M21B SU Schöckl GrazAUT  93:34 (37) 105:28 (48) disq
Thomas Aigmüller M21B SU Schöckl GrazAUT  75:24 (26) 66:22 (16) disq
Klemen Zibelnik M21B smucka.comSLO  62:14 (9) disq
Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  50:03 (6) 55:40 (4) 56:05 (7) disq
Armin Mariacher M21B SU Schöckl GrazAUT  47:12 (4) 53:37 (3) disq
Johannes Renz M21B SU Schöckl GrazAUT  58:47 (18) 69:59 (22) disq
Jakub Vaník M21B Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  76:31 (27) 82:47 (32) 97:05 (15) disq
Kristóf Győrffy M21B Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  49:11 (5) 57:55 (5) 56:51 (8) disq
Helmut Steiner M21B SU Schöckl GrazAUT  114:11 (43) mp disq
Reinhold Lueger M21B SU Schöckl GrazAUT  mp disq
Jan Kundörfer M21B SU Schöckl GrazAUT  89:05 (36) 71:18 (23) 52:19 (4) mp 44:04 (2) disq
Nils Döhrn M21B SU Schöckl GrazAUT  79:49 (30) 84:28 (34) disq
Dragutin Mulig M21B OK JelenCRO  129:41 (52) disq
Kristjan Gantar M21B OK AzimutSLO  81:57 (32) 84:06 (33) disq
Marko Obid M21B OK AzimutSLO  59:48 (19) 63:13 (11) disq
Simon Kurinčič M21B Orientacijski klub KomendaSLO  61:23 (8) disq
Franc Malus M21B Orientacijski klub KomendaSLO  82:08 (31) disq
Miran Koščica M21B OK JelenCRO  84:08 (34) 106:59 (49) disq
Boštjan Bogataj M21B OK AzimutSLO  62:47 (21) 69:18 (21) disq
Luka Plavčak M21B Škofjeloški orientacijski klubSLO  mp 87:48 (36) disq
Jirka Hrazdil M21B SK Zabovresky BrnoCZE  54:37 (15) 66:31 (17) 62:38 (10) mp 65:47 (9) disq
Tomas Postulka M21B SCM Hanacke oblastiCZE  56:52 (16) 72:01 (24) disq
Oleksii Novokshonov M21B OLC GrazAUT  81:05 (31) 95:20 (40) disq
Fabio Dalla Riva M21B G.S. PavioneITA  73:41 (24) 81:02 (29) disq
Márk Gárdonyi M21B MOM BudapestHUN  53:58 (13) 74:08 (26) disq
Borut Seljak M21B Orientacijski klub KomendaSLO  57:53 (17) 80:16 (28) disq
Emil Kacin M21B OK AzimutSLO  98:30 (44) disq
Matej Vidič M21B OK AzimutSLO  80:10 (27) disq
Dalibor Stankovski M21B OK JelenCRO  97:20 (41) disq
Rok Močnik M21B OK AzimutSLO  51:14 (11) 60:33 (7) disq
Matjaž Koprivc M21B OK AzimutSLO  mp disq
Janez Zavrl M21B Orientacijski klub KomendaSLO  102:14 (47) disq
Marko Pahor M21B Orientacijski klub KomendaSLO  mp disq
Giulio Savelli M21B Polisportiva BesaneseITA  84:18 (35) 97:37 (43) disq
Miha Korenjak M21B Orientacijski klub KomendaSLO  66:20 (15) disq
Timotej Šuc M21B Orientacijski klub KomendaSLO  73:09 (23) 87:39 (35) disq

M21E
1.Olexander Kratov M21E KooveeFIN  34:57 (1) 71:56 (1) 37:40 (1) 53:23 (2) 51:25 (1) 249:21
2.Timo Sild M21E KooveeFIN  36:40 (2) 74:08 (2) 39:36 (2) 52:29 (1) 53:57 (2) 256:50 +07:29
3.Arturs Paulins M21E Latvia NAFLAT  39:03 (4) 79:22 (12) 43:40 (6) 57:33 (4) 56:59 (4) 276:37 +27:16
4.Ivan Sirakov M21E Bulgaria O-TeamBUL  47:10 (34) 79:19 (11) 40:01 (3) 58:12 (6) 57:12 (5) 281:54 +32:33
5.Joni Hirvikallio M21E KooveeFIN  41:06 (12) 75:19 (5) 56:46 (26) 55:24 (3) 54:24 (3) 282:59 +33:38
6.Levente Tugyi M21E Hungarian National TeamHUN  43:14 (20) 81:03 (17) 49:50 (16) 60:38 (8) 63:53 (11) 298:38 +49:17
7.Lauri Sild M21E KooveeFIN  39:25 (5) 87:24 (28) 49:33 (13) 59:39 (7) 63:23 (10) 299:24 +50:03
8.Jan Flasar M21E TSM PrahaCZE  46:13 (27) 78:34 (9) 49:11 (11) 62:27 (12) 71:40 (21) 308:05 +58:44
9.Fryderyk Pryjma M21E KooveeFIN  41:26 (13) 80:07 (15) 54:11 (23) 72:29 (23) 60:16 (7) 308:29 +59:08
10.Juho Westerlund M21E KooveeFIN  40:23 (9) 99:31 (60) 43:27 (5) 63:37 (13) 62:02 (8) 309:00 +59:39
11.Artjoms Rekunenko M21E Latvia NAFLAT  48:28 (42) 83:33 (21) 47:42 (8) 57:48 (5) 71:41 (22) 309:12 +59:51
12.Raul Ferra M21E KooveeFIN  42:42 (19) 82:50 (18) 49:37 (14) 62:12 (11) 78:00 (31) 315:21 +66:00
13.Olivier Blanc Tranchant M21E O'JuraFRA  38:39 (3) 86:45 (26) 61:00 (30) 60:47 (9) 71:01 (20) 318:12 +68:51
14.Benjamin Anciaux M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  42:26 (18) 87:51 (31) 49:32 (12) 75:50 (26) 63:04 (9) 318:43 +69:22
15.Kuba Veselý M21E TSM PrahaCZE  52:02 (59) 85:54 (24) 48:05 (10) 66:19 (19) 66:50 (13) 319:10 +69:49
16.Tamas Bogya M21E CS Unirea Alba IuliaROU  51:32 (58) 87:01 (27) 52:32 (20) 70:56 (22) 58:58 (6) 320:59 +71:38
17.Apostol Atanasov M21E Bulgaria O-TeamBUL  52:41 (62) 89:10 (34) 55:20 (25) 61:55 (10) 69:04 (16) 328:10 +78:49
18.Márk Porgányi M21E Hungarian National TeamHUN  45:13 (22) 87:45 (29) 45:36 (7) 77:35 (29) 72:16 (23) 328:25 +79:04
19.Maroš Bukovác M21E Farmaceut BratislavaSVK  48:02 (39) 95:15 (48) 49:59 (17) 65:18 (16) 72:50 (24) 331:24 +82:03
20.Máté Dalos M21E Tipo Orienteering ClubHUN  46:42 (30) 92:35 (43) 61:23 (31) 67:55 (20) 65:09 (12) 333:44 +84:23
21.Dániel Fehérvári M21E Hungarian National TeamHUN  48:06 (40) 96:18 (54) 52:21 (19) 65:36 (17) 75:43 (27) 338:04 +88:43
22.Martins Sirmais M21E Latvia NAFLAT  40:08 (7) 87:48 (30) 47:57 (9) 76:51 (27) 85:47 (36) 338:31 +89:10
23.Dimitar Zhelyazkov M21E Bulgaria O-TeamBUL  49:35 (46) 92:29 (42) 60:44 (29) 69:07 (21) 69:57 (19) 341:52 +92:31
24.Tamás Tölgyesi M21E Hungarian National TeamHUN  49:37 (47) 98:15 (59) 53:14 (22) 73:58 (24) 69:14 (17) 344:18 +94:57
25.Kuba Makovsky M21E KOB Tretra Praha (CZE)CZE  55:08 (69) 89:39 (38) 66:32 (39) 64:30 (14) 69:54 (18) 345:43 +96:22
26.Juraj Bencur M21E Orientacni beh OpavaCZE  56:12 (73) 100:23 (61) 62:40 (34) 66:08 (18) 75:35 (26) 360:58 +111:37
27.Joris Hochstetter M21E USV JenaGER  57:28 (76) 100:41 (62) 62:28 (33) 74:20 (25) 66:59 (14) 361:56 +112:35
28.Tomáš Landovský M21E TSM PrahaCZE  57:35 (77) 98:04 (58) 53:05 (21) 78:12 (32) 77:10 (30) 364:06 +114:45
29.Ferenc Mihályi M21E Hungary Deaf Sport FederationHUN  51:09 (55) 107:51 (71) 65:07 (36) 64:53 (15) 76:40 (29) 365:40 +116:19
30.Zoltán Rácz M21E Hungarian National TeamHUN  51:18 (57) 95:26 (51) 65:07 (36) 77:40 (30) 79:34 (32) 369:05 +119:44
31.Tomy Janssens M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  54:05 (67) 107:57 (72) 61:46 (32) 84:57 (37) 72:50 (24) 381:35 +132:14
32.Jo Linten M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  56:36 (75) 124:32 (83) 59:37 (27) 77:34 (28) 76:03 (28) 394:22 +145:01
33.Serge Dusza M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  59:43 (82) 102:44 (66) 68:37 (42) 77:57 (31) 105:10 (43) 414:11 +164:50
34.Ronny Natho M21E Das B-TeamGER  64:21 (85) 111:27 (75) 67:01 (40) 91:37 (38) 82:57 (35) 417:23 +168:02
35.Peter Weinig M21E Das B-TeamGER  68:20 (91) 118:36 (79) 70:56 (43) 101:03 (40) 90:25 (38) 449:20 +199:59
36.Michel Dongen, Van M21E Military Orienteering Team NLNED  64:52 (86) 122:51 (82) 64:10 (35) 109:30 (42) 89:15 (37) 450:38 +201:17
37.Roelof Posthouwer M21E Military Orienteering Team NLNED  69:45 (92) 126:13 (87) 71:50 (44) 105:47 (41) 99:06 (40) 472:41 +223:20
38.Tom Dobra M21E Bristol Orienteering KlubGBR  65:39 (87) 124:47 (84) 85:51 (51) 122:20 (46) 82:00 (34) 480:37 +231:16
39.Sylvain Sterckx M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  78:45 (98) 156:16 (95) 71:52 (45) 133:59 (47) 107:09 (44) 548:01 +298:40
40.Sébastien Daels M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  82:44 (99) 143:59 (93) 114:42 (53) 118:45 (44) 94:53 (39) 555:03 +305:42
41.Dieter Wolf M21E OLG DavosSUI  78:05 (97) 161:12 (96) 98:20 (52) 121:13 (45) 121:43 (45) 580:33 +331:12
Nicolas Kastner M21E Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  40:53 (10) 77:59 (8) disq
Daniel Tomanek M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  56:35 (74) 109:48 (74) 77:01 (47) disq
Felix Hartlieb M21E Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  49:04 (45) 92:21 (41) disq
Marek Cahel M21E TSM ValasskoCZE  47:36 (38) mp disq
Giacomo Zagonel M21E Unione Sportiva PrimieroITA  46:13 (27) dns disq
Žan Ravnikar M21E Orientacijski klub KomendaSLO  113:15 (76) disq
Cesare Mattiroli M21E Polisportiva BesaneseITA  59:22 (81) mp disq
Niklas Brantner M21E HSV-OL Wr.NeustadtAUT  50:29 (49) 103:12 (67) disq
Šimon Navrátil M21E TSM PrahaCZE  51:06 (54) dns dns dns dns disq
Jakub Landovský M21E TSM PrahaCZE  dnf 94:28 (44) mp 81:11 (34) 80:21 (33) disq
Philipp Schiel M21E OLC GrazAUT  48:27 (41) 95:29 (52) disq
Pezzè Giacomo M21E Gronlait Orienteering TeamITA  67:05 (90) 129:44 (88) disq
Philipp von Arx M21E OLC GrazAUT  54:19 (68) 83:40 (22) 55:16 (24) disq
Sandro Grasso M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  dns dns dns dns dns disq
Jure Zmrzlikar M21E Orientacijski klub KomendaSLO  97:39 (57) disq
Edgars Apinis M21E Latvia NAFLAT  dnf dnf mp mp mp disq
Ivano Bettega M21E G.S. PavioneITA  58:12 (78) dns disq
Robert Merl M21E ASKÖ HenndorfAUT  40:09 (8) 74:23 (3) disq
Stefan Yordanov M21E Bulgaria O-TeamBUL  55:23 (70) dns 51:36 (18) 84:29 (35) 68:35 (15) disq
Björn Kramer M21E Das B-TeamGER  76:58 (96) dnf 80:58 (49) dnf dnf disq
Samuele Tait M21E Gronlait Orienteering TeamITA  50:36 (51) 82:51 (19) disq
Giacomo Barbone M21E AgorossoITA  50:30 (50) 88:11 (32) 80:18 (33) disq
Michele Caraglio M21E AgorossoITA  42:02 (17) 83:30 (20) disq
Jakob Pauser M21E HSV-OL Wr.NeustadtAUT  46:08 (25) 84:43 (23) disq
Zdeněk Rajnošek M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  47:29 (37) 91:51 (39) 49:39 (15) disq
Petr Turczer M21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  47:06 (32) 94:47 (45) 67:49 (41) disq
Rafael Dobnik M21E OLC Union ViktringAUT  51:16 (56) 89:19 (35) disq
Gert Claes M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  dns dns dns dns dns disq
Michael Campione M21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  mp 116:05 (78) 83:17 (50) dns dns disq
Marco Seppi M21E AgorossoITA  44:58 (21) 80:01 (14) 65:46 (38) disq
Tommaso Civera M21E AgorossoITA  59:43 (82) 105:52 (70) disq
Michele Bertelle M21E A.S.D. FONZASOITA  55:47 (71) 131:37 (89) disq
Vit Braveny M21E SK Zabovresky BrnoCZE  46:47 (31) 95:23 (50) disq
Máté Baumholczer M21E Hungarian National TeamHUN  40:01 (6) 80:18 (16) disq
Dirk Deubel M21E Naturfreunde WienAUT  74:32 (94) disq
Boris Eržen M21E Škofjeloški orientacijski klubSLO  142:42 (48) disq
Andrej Borštnik M21E OK TivoliSLO  142:35 (91) disq
Vit Horcicka M21E SCM Hanacke oblastiCZE  41:51 (15) 92:19 (40) disq
Matthias Poell M21E OLC WienerwaldAUT  89:48 (100) 138:18 (90) disq
Erik Nilsson Simkovics M21E OLC WienerwaldAUT  41:30 (14) 79:16 (10) disq
Stefan Kubelka M21E Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  dns dns disq
Peter Tušar M21E OK AzimutSLO  46:23 (29) 89:26 (37) dns dns dns disq
Ákos Hortobágyi M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  60:14 (84) 125:23 (85) disq
Rajko Kračun M21E Kamniški orientacijski klubSLO  dns 120:08 (80) disq
Ákos Kisvölcsey M21E MOM BudapestHUN  47:18 (35) 96:33 (55) disq
Simon Stanonik M21E OK AzimutSLO  49:59 (48) 88:52 (33) disq
Matija Razum M21E OK BrežiceSLO  95:11 (47) disq
Áron Bakó M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  46:11 (26) 75:39 (6) disq
Patrik Egei M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  50:52 (53) 125:46 (86) disq
Peter Divin M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  48:53 (44) 94:56 (46) disq
Dániel Peregi M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  47:09 (33) 89:23 (36) disq
Viktor Morandini M21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  48:44 (43) 97:34 (56) disq
Gregor Hvala M21E OK AzimutSLO  53:39 (65) 101:51 (64) disq
Matjaž Štanfel M21E OK AzimutSLO  79:26 (13) disq
Piero Turra M21E G.S. PavioneITA  52:20 (61) 104:15 (68) disq
Pim Nouwelant, Van Den M21E Military Orienteering Team NLNED  75:38 (95) mp 77:07 (48) 112:34 (43) 103:43 (42) disq
Martin Poklop M21E SCM Hanacke oblastiCZE  45:17 (23) mp disq
Lobel Horvat M21E OK MaksimirCRO  66:30 (88) 121:31 (81) disq
Jani Bizjak M21E   94:33 (101) 165:23 (97) disq
Jan Zháňal M21E SK Zabovresky BrnoCZE  55:47 (71) 101:58 (65) disq
Stanislav Mokry M21E SK Zabovresky BrnoCZE  45:47 (24) 86:42 (25) disq
Fabiano Bettega M21E G.S. PavioneITA  47:23 (36) 95:32 (53) disq
Henrik Eklund M21E OLC GrazAUT  50:36 (51) 101:44 (63) disq
Walter Bettega M21E G.S. PavioneITA  58:33 (79) 104:36 (69) disq
Simone Bettega M21E G.S. PavioneITA  52:58 (64) dns disq
Simon Runefors M21E OLC GrazAUT  53:42 (66) 114:10 (77) disq
Aaron Gaio M21E G.S. PavioneITA  52:04 (60) 109:05 (73) disq
Mathias Peter M21E OLC GrazAUT  41:01 (11) 75:14 (4) 41:20 (4) dns dns disq
Thomas Polster M21E HSV Spittal/DrauAUT  59:06 (80) 143:45 (92) disq
Denis Kokelj M21E Kamniški orientacijski klubSLO  66:42 (89) dns 76:11 (46) 100:38 (39) 100:56 (41) disq
Florian Kurz M21E Naturfreunde WienAUT  41:56 (16) 77:43 (7) disq
Szabolcs György M21E C.S. TranSilva ClujROU  52:54 (63) 95:21 (49) 59:38 (28) 84:56 (36) dns disq
Ábel Györgyi M21E MOM BudapestHUN  72:01 (93) 145:47 (94) disq

M35
1.Blaž Kölner M35 Orientacijski klub KomendaSLO  51:10 (6) 73:55 (6) 52:30 (3) 88:22 (3) 65:58 (1) 331:55
2.Igor Gavrilov M35 Orientacijski klub KomendaSLO  52:12 (9) 83:54 (9) 53:35 (4) 90:37 (5) 72:18 (3) 352:36 +20:41
3.Bojan Jevševar M35 OK BrežiceSLO  57:23 (12) 86:13 (10) 56:46 (7) 76:35 (1) 77:50 (5) 354:47 +22:52
4.Tomaž Kremžar M35 Orientacijski klub KomendaSLO  53:30 (10) 87:48 (12) 56:55 (8) 89:10 (4) 82:47 (8) 370:10 +38:15
5.Geir Myhr Øien M35 Ringsaker OKNOR  57:55 (14) 93:49 (17) 56:13 (6) 95:58 (7) 82:03 (7) 385:58 +54:03
6.Guenther Kroupa M35 Naturfreunde WienAUT  63:42 (19) 102:26 (22) 66:08 (10) 102:32 (9) 81:14 (6) 416:02 +84:07
Andrej Cimerman M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  77:48 (24) 100:53 (19) disq
Radovan Cech M35 KOS Tesla BrnoCZE  40:54 (1) 65:29 (2) 37:16 (1) disq
Ondrej Ptacek M35 KOS Tesla BrnoCZE  61:31 (17) 91:58 (15) 55:46 (5) disq
Jiri Ehl M35 KOS Tesla BrnoCZE  44:51 (3) 71:32 (4) 42:45 (2) disq
David Smekal M35 SCM Hanacke oblastiCZE  77:52 (25) 108:50 (24) disq
Robert Dousek M35 KOS Tesla BrnoCZE  59:16 (16) 92:11 (16) 64:55 (9) disq
Daniel Fabijanić M35 OK JelenCRO  69:24 (22) 111:55 (25) disq
Davide Martignago M35 OK Montello ASDITA  49:01 (5) 73:48 (5) disq
Daniele Martignago M35 OK Montello ASDITA  64:06 (21) 86:26 (11) disq
Thomas Hudax M35 OC FürstenfeldAUT  61:55 (18) 100:38 (18) disq
Dušan Petrovič M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  56:12 (11) 89:00 (14) disq
Zdravko Novosel M35 OK JelenCRO  136:29 (27) disq
Markus Plohn M35 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  44:01 (2) 60:03 (1) disq
Gregor Pavlič M35 SSD-AŠZ GAJAITA  80:45 (26) 103:39 (23) 116:24 (10) disq
Petar Delić M35 OK MaksimirCRO  45:45 (4) 74:24 (8) disq
Primož Savinšek M35 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Alexey Afanasyev M35 MagnitRUS  dns dns dns dns dns disq
Miran Kolman M35 Kamniški orientacijski klubSLO  73:02 (23) 101:49 (20) disq
Luka Filetin M35 OK KapelaCRO  97:45 (8) 74:27 (4) disq
Pavel Dittrich M35 TSM ValasskoCZE  51:39 (7) 69:32 (3) disq
Vladimir Spasić M35 OK KapelaCRO  85:00 (2) 85:57 (9) disq
Dietmar Hofer M35 SU Schöckl GrazAUT  dns dns disq
Dražen Gadžić M35 OK KapelaCRO  92:48 (6) 72:11 (2) disq
Marco Della Vedova M35 AgorossoITA  58:01 (15) 87:55 (13) disq
Michael Hofer M35 OLG AeschSUI  63:50 (20) dns mp mp mp disq
Vedran Kaldi M35 OK KapelaCRO  113:35 (10) mp disq
Matej Sedej M35 OK AzimutSLO  117:08 (26) disq
Janko Bačnar M35 OK AzimutSLO  57:28 (13) 102:25 (21) disq
Michele Franco M35 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  51:52 (8) 74:13 (7) disq

M40
1.Roman Daněk M40 Expres Czech TeamCZE  68:45 (18) 90:38 (9) 60:13 (2) 71:23 (1) 62:18 (1) 353:17
2.Pavel Janda M40 TSM PrahaCZE  75:43 (20) 93:21 (10) 56:25 (1) 83:58 (3) 70:41 (2) 380:08 +26:51
3.Ingus Grasis M40 Auseklis IKLAT  60:45 (11) 94:05 (12) 63:21 (4) 83:15 (2) 78:44 (4) 380:10 +26:53
4.Vladimir Tkalec M40 OK MedjimurjeCRO  67:56 (16) 94:58 (13) 78:31 (7) 92:24 (5) 82:56 (6) 416:45 +63:28
5.Željko Koščak M40 OK MedjimurjeCRO  67:39 (15) 125:30 (21) 71:56 (6) 91:01 (4) 77:51 (3) 433:57 +80:40
6.Jiří Svoboda M40 OK RoztokyCZE  82:35 (21) 93:46 (11) 80:19 (8) 103:00 (6) 82:44 (5) 442:24 +89:07
7.Mihaly Kovacs M40 C.S. TranSilva ClujROU  113:32 (24) 169:31 (24) 110:38 (12) 160:40 (7) 128:47 (9) 683:08 +329:51
Ingemar Neuhauser M40 Sportclub MeranITA  52:22 (6) 80:02 (7) disq
Herfried Trummer M40 OC FürstenfeldAUT  66:13 (12) 102:54 (16) disq
Roberto Larotella M40 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  67:17 (13) dns 94:49 (7) disq
Kristian Bosisio M40 OK TrzinSLO  67:24 (14) 116:50 (20) disq
Bernhard Fink M40 ASKÖ HenndorfAUT  44:41 (2) 68:01 (2) disq
Michael Stockmayer M40 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  47:00 (3) 63:40 (1) disq
Markus König M40 ASKÖ HenndorfAUT  43:19 (1) 69:16 (3) disq
Aron Biro M40 BimahevHUN  89:09 (23) 111:59 (19) 88:02 (10) dns 107:15 (8) disq
Norbert Bozsó M40 Tipo Orienteering ClubHUN  51:24 (4) 79:00 (6) disq
Martin Vojvodik M40   117:22 (25) 150:50 (23) 86:50 (9) disq
Diego Milani M40 Orient-Express VeronaITA  83:16 (22) 127:28 (22) 88:41 (11) disq
Jürgen Egger M40 SU Schöckl GrazAUT  54:15 (8) 74:34 (4) disq
Miloš Hecl M40 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  54:05 (7) 83:08 (8) 62:41 (3) disq
Hannes Wenzel M40 OLC Union ViktringAUT  60:36 (10) 102:01 (15) disq
Miklós Koren M40 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns dns dns dns disq
Radek Bednarik M40 TSM ValasskoCZE  68:55 (19) 104:44 (17) disq
Alessio Rozzi M40 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  117:44 (26) 174:59 (25) 147:48 (10) disq
Tomislav Varnica M40 OK VihorCRO  60:02 (9) 96:36 (14) disq
Klaus Degen M40 HSV PinkafeldAUT  51:46 (5) 76:47 (5) disq
Lukáš Růžička M40 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  67:58 (17) 107:10 (18) 66:34 (5) disq

M45
1.Ivaylo Ivanov M45 Bulgaria O-TeamBUL  42:46 (2) 58:19 (2) 35:53 (1) 48:40 (1) 46:49 (1) 232:27
2.Audrius Smilgius M45   50:22 (8) 63:21 (4) 45:24 (3) 56:46 (2) 54:43 (3) 270:36 +38:09
3.Alain Beguinot M45 co amberieuFRA  50:42 (9) 73:29 (13) 45:04 (2) 59:43 (3) 56:01 (4) 284:59 +52:32
4.Nicolas Greff M45 co amberieuFRA  50:10 (7) 69:21 (8) 47:43 (4) 61:12 (4) 66:48 (8) 295:14 +62:47
5.Sergey Cherniavsky M45 OC MünchenGER  53:46 (13) 70:50 (10) 48:48 (7) 65:47 (8) 59:16 (6) 298:27 +66:00
6.Stefan Schwarzenberger M45 LG StettlenSUI  54:31 (16) 76:50 (16) 48:46 (6) 67:15 (9) 66:58 (9) 314:20 +81:53
7.Jan Hnizdil M45 KOB Kamenický ŠenovCZE  58:11 (19) 77:05 (18) 53:43 (11) 61:53 (5) 69:13 (10) 320:05 +87:38
8.Alexander Lebedev M45 Belye NochiRUS  61:29 (22) 76:51 (17) 59:18 (13) 68:09 (10) 62:14 (7) 328:01 +95:34
9.Uwe Röhner M45 OLV OstGER  58:05 (18) 90:42 (25) 61:59 (14) 84:21 (13) 58:19 (5) 353:26 +120:59
10.Petr Kunz M45 BETA URSUS RosiceCZE  64:23 (25) 87:28 (21) 57:45 (12) 81:37 (12) 79:21 (11) 370:34 +138:07
11.Martin Smolka M45 SKI-OB SternberkCZE  62:56 (23) 95:37 (31) 65:44 (16) 73:04 (11) 82:23 (12) 379:44 +147:17
12.Daniel Černy M45 KOB Tretra Praha (CZE)CZE  110:56 (36) 121:50 (37) 71:01 (17) 130:17 (14) 90:56 (13) 525:00 +292:33
13.Ladislav Kasza M45 Farmaceut BratislavaSVK  101:07 (35) 123:49 (38) 95:25 (18) 157:06 (15) 100:32 (14) 577:59 +345:32
Gunther Deferme M45 hamokBEL  51:40 (10) 74:53 (15) 49:56 (8) 65:15 (6) dns disq
József Nagy M45 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  76:12 (31) 115:27 (36) disq
Zdenek Postulka M45 SCM Hanacke oblastiCZE  71:42 (29) 102:39 (33) disq
Eman Mikoska M45 SCM Hanacke oblastiCZE  75:13 (30) 108:42 (35) disq
Boris Eržen M45 Škofjeloški orientacijski klubSLO  99:04 (32) disq
Aleš Poljanšek M45 OK AzimutSLO  65:36 (27) 73:48 (14) 52:29 (10) disq
Andrea Cipriani M45 Panda Orienteering ValsuganaITA  46:46 (5) 60:20 (3) disq
Davor Pobega M45 OK TivoliSLO  76:35 (32) 133:45 (39) disq
Robert Kunc M45 OK TivoliSLO  93:12 (29) disq
Tihomir Salopek M45 OK AzimutSLO  44:44 (3) 66:28 (6) 50:46 (2) disq
Jan Gryc M45 KOS Tesla BrnoCZE  54:24 (14) 79:50 (19) 63:05 (15) disq
Szabolcs Tornai M45 Szabi SEHUN  54:30 (15) 68:56 (7) 51:12 (9) 65:42 (7) mp disq
Jožko Jazbar M45 OK AzimutSLO  88:06 (22) disq
Martin Kunz M45 BETA URSUS RosiceCZE  53:20 (11) dns dns dns dns disq
Petr Skyva M45 SCM Hanacke oblastiCZE  46:43 (4) mp disq
Piero Giudici M45 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  85:43 (34) 91:21 (26) disq
Gregor Zupan M45 Orientacijski klub KomendaSLO  58:32 (20) 70:53 (11) disq
Stefano Cavagnis M45 A.S.D. FONZASOITA  mp 108:15 (34) disq
Damir Gobec M45 OK VihorCRO  55:38 (17) 89:37 (24) disq
Janez Pretnar M45 Kamniški orientacijski klubSLO  53:32 (12) 70:56 (12) disq
Helmuth Sölva M45 Sportclub MeranITA  64:01 (24) 92:53 (28) disq
Gerhard Lang M45 HSV PinkafeldAUT  dns dns disq
Markus Thoman M45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  mp mp disq
Martin Marksteiner M45 SU Schöckl GrazAUT  70:15 (28) 94:31 (30) disq
Gábor Klement M45 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  79:42 (33) 88:21 (23) disq
Valter Foški M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  64:43 (26) 87:19 (20) disq
Franz Unegg M45 SPORTUNION KlagenfurtAUT  59:33 (21) 91:55 (27) disq
Fabrizio Boneccher M45 Gronlait Orienteering TeamITA  mp 65:54 (5) disq
Róbert Gönczi M45 Tipo Orienteering ClubHUN  41:46 (1) 55:34 (1) 48:12 (5) disq
Gregor Anderluh M45 Orientacijski Klub PolarisSLO  49:53 (6) 69:28 (9) disq

M50
1.Matti Yliluikki M50 Suomusjärven SisuFIN  41:54 (2) 64:58 (6) 39:19 (2) 44:47 (1) 44:24 (1) 235:22
2.Stefano Maddalena M50 O-92 Piano di MagadinoSUI  41:02 (1) 60:55 (3) 35:32 (1) 52:32 (2) 45:57 (2) 235:58 +00:36
3.Jurg Niggli M50 O'JuraFRA  44:51 (3) 61:12 (4) 42:28 (3) 54:18 (3) 51:06 (3) 253:55 +18:33
4.Andreas Grote M50 OLC SKOG FRIBOURGSUI  48:10 (6) 64:41 (5) 45:07 (6) 56:11 (4) 53:08 (5) 267:17 +31:55
5.Tomáš Janovský M50 TSM PrahaCZE  49:21 (9) 58:59 (2) 43:39 (4) 63:01 (7) 52:35 (4) 267:35 +32:13
6.Stefano Brambilla M50 CO2ITA  52:15 (13) 65:55 (8) 44:00 (5) 64:23 (9) 57:46 (7) 284:19 +48:57
7.Laurent Astrade M50 ECHO73 CHAMBERYFRA  49:14 (8) 71:32 (14) 47:18 (8) 63:00 (6) 57:15 (6) 288:19 +52:57
8.Christophe Le Gland M50 ANNECY SPORTS ORIENTATIONFRA  51:39 (11) 70:36 (10) 45:33 (7) 66:26 (12) 61:51 (12) 296:05 +60:43
9.Andrej Zelenin M50 USG ChemnitzGER  53:07 (16) 70:42 (11) 48:03 (9) 65:47 (11) 58:40 (9) 296:19 +60:57
10.Jyrki Nieminen M50 Lounais-Hämeen RastiFIN  52:14 (12) 77:34 (24) 51:19 (12) 59:50 (5) 60:45 (11) 301:42 +66:20
11.Marek Słoński M50 WKS Wawel KrakówPOL  54:39 (21) 75:50 (19) 56:52 (15) 69:28 (13) 58:09 (8) 314:58 +79:36
12.Zoltán Miháczi M50 Tipo Orienteering ClubHUN  56:52 (24) 76:01 (20) 52:40 (13) 65:44 (10) 64:02 (15) 315:19 +79:57
13.Dalos Attila M50 Tipo Orienteering ClubHUN  53:17 (17) 82:05 (30) 50:38 (11) 64:19 (8) 65:01 (16) 315:20 +79:58
14.Attila Szencz M50 Szegedi Vasutas SEHUN  55:17 (22) 78:32 (25) 59:43 (18) 69:53 (14) 65:47 (18) 329:12 +93:50
15.Zsolt Weiler M50 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  57:54 (26) 77:26 (22) 57:43 (16) 88:02 (21) 67:14 (19) 348:19 +112:57
16.Silvestre Eric M50 ECHO73 CHAMBERYFRA  74:03 (41) 98:22 (38) 54:10 (14) 80:02 (17) 62:47 (14) 369:24 +134:02
17.Olivier Basset M50 ASUL Sports NatureFRA  81:55 (47) 93:44 (36) 60:15 (19) 71:07 (15) 65:42 (17) 372:43 +137:21
18.Gerhard Jöbstl M50 OLC GrazAUT  67:45 (37) 83:45 (33) 59:34 (17) 102:28 (25) 71:28 (23) 385:00 +149:38
19.Marijan Bogović M50 OK JelenCRO  58:03 (27) 126:14 (52) 75:26 (24) 72:17 (16) 74:12 (26) 406:12 +170:50
20.Fabrizio Donadini M50 VAOITA  85:44 (50) 88:57 (34) 89:49 (28) 82:31 (18) 61:52 (13) 408:53 +173:31
21.Alastair Mackenzie M50 Darlington OrienteersGBR  67:25 (36) 98:04 (37) 72:10 (22) 108:51 (26) 70:34 (21) 417:04 +181:42
22.Robert Lines M50 Southdowns OrienteersGBR  79:19 (44) 113:23 (49) 74:26 (23) 83:42 (20) 79:00 (27) 429:50 +194:28
23.Sergey Bessonov M50 BSE NovgorodRUS  69:19 (39) 112:21 (47) 85:05 (26) 111:50 (27) 73:32 (25) 452:07 +216:45
24.Josef Hilbert M50 Naturfreunde WienAUT  86:39 (51) 115:22 (50) 79:22 (25) 93:47 (24) 96:31 (29) 471:41 +236:19
25.Robert Benko M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  77:38 (43) 111:27 (45) 121:29 (29) 89:00 (22) 83:33 (28) 483:07 +247:45
Miha Škarabot M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  53:44 (19) 65:25 (7) disq
Pataki Gabor M50 Pécsi Vasutas SKHUN  45:19 (5) 67:58 (9) disq
Ferenc Viniczai M50 Pécsi Vasutas SKHUN  53:00 (14) 80:15 (28) disq
Marco Giovannini M50 OK TrzinSLO  55:37 (23) 78:49 (26) 87:34 (27) mp 59:35 (10) disq
Pavel Mátl M50 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  53:36 (18) 71:12 (13) 50:15 (10) disq
Rainer Eschlboeck M50 Naturfreunde LinzAUT  81:57 (48) 92:15 (35) mp 83:26 (19) 70:05 (20) disq
Aleš Zupan M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Ivo Tišljar M50 OK OrionCRO  82:34 (49) mp disq
Anders Knudsen M50 HerlufsholmDEN  80:23 (46) 105:15 (40) mp 92:43 (23) 71:46 (24) disq
Henrik Mathiesen M50 HerlufsholmDEN  mp 126:16 (53) 121:48 (30) 176:03 (29) 108:11 (30) disq
Igor Bončina M50 OK AzimutSLO  69:33 (40) 106:52 (42) dns disq
Helmut Lerchegger M50 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  64:51 (33) 72:22 (16) disq
Vojko Kacin M50 OK AzimutSLO  112:30 (48) disq
Gábor Pavlovics M50 Pécsi Vasutas SKHUN  45:16 (4) 57:46 (1) disq
Albert Mingaleev M50 MagnitRUS  dns dns dns dns dns disq
Phill Batts M50 Darlington OrienteersGBR  dns dns dns dns dns disq
Paolo Jerman M50 ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  mp disq
Michal Elias M50   104:53 (54) 125:07 (51) disq
Martin Gruenberger M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  57:52 (25) 75:35 (18) disq
Nikolaus Adenstedt M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  65:08 (34) 102:13 (39) disq
Werner Pietsch M50 ÖFOL YouthAUT  49:05 (7) 70:45 (12) disq
Pierantonio Pretto M50 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  65:44 (35) mp disq
Robert Kalcher M50 HSV PinkafeldAUT  63:56 (32) 79:57 (27) disq
Roland Kohlbacher M50 ASKÖ HenndorfAUT  54:02 (20) 71:39 (15) disq
Andrea Rivetta M50 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  53:04 (15) 80:36 (29) disq
Peter Ebster Sen. M50 ASKÖ HenndorfAUT  63:49 (31) 83:43 (32) disq
Pavel Ptáček M50 BETA URSUS RosiceCZE  61:56 (30) 77:32 (23) disq
Roland Berner M50 SSV Hallein-NeualmAUT  100:30 (53) 108:27 (44) disq
Andrej Korelc M50 Orientacijski klub KomendaSLO  146:09 (55) disq
Thomas Täuber M50 OLT TransdanubienAUT  58:41 (28) 76:52 (21) disq
Zdeněk Janů S. M50 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  80:12 (45) 108:11 (43) 69:09 (21) disq
Jan Kabát M50 TSM PrahaCZE  75:29 (42) dns 68:03 (20) dnf 70:54 (22) disq
Markus Sterba M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  87:29 (52) 112:05 (46) disq
Emanuel Braun M50 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  51:30 (10) 73:16 (17) disq
Harald Lipphart-kirchmeir M50 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  67:56 (38) 105:33 (41) disq
Denis Collomb M50 co amberieuFRA  111:20 (55) 131:24 (54) mp 132:49 (28) dnf disq
Roland Reisenberger M50 Orienteering KlosterneuburgAUT  59:51 (29) 82:43 (31) disq

M55
1.Árpád Tőkés M55 C.S. TranSilva ClujROU  47:47 (9) 49:35 (6) 30:09 (1) 59:39 (2) 42:51 (3) 230:01
2.Eugenijus Miksys M55 AzuolasLTU  43:59 (4) 47:51 (4) 37:20 (6) 65:49 (5) 42:00 (1) 236:59 +06:58
3.Jürg Wälchli M55 OLG SkandiaSUI  48:40 (10) 54:46 (10) 37:44 (7) 61:13 (3) 50:38 (6) 253:01 +23:00
4.Miro Šalamun M55 Orientacijski Klub PolarisSLO  46:55 (8) 55:33 (12) 38:31 (9) 67:30 (6) 47:34 (4) 256:03 +26:02
5.Włodzimierz Dyzio M55 WKS Wawel KrakówPOL  48:50 (11) 61:41 (19) 36:08 (4) 57:04 (1) 52:33 (8) 256:16 +26:15
6.Jim Trueman M55   55:01 (15) 60:30 (17) 35:49 (3) 62:30 (4) 42:47 (2) 256:37 +26:36
7.Herwig Proske M55 OC FürstenfeldAUT  50:36 (12) 55:23 (11) 36:17 (5) 76:01 (7) 48:48 (5) 267:05 +37:04
8.Piotr Niessner M55 WKS Wawel KrakówPOL  46:26 (6) 60:33 (18) 33:34 (2) 81:44 (11) 51:28 (7) 273:45 +43:44
9.Stanko Čufer M55 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  66:03 (24) 59:58 (16) 39:36 (11) 83:03 (12) 54:07 (9) 302:47 +72:46
10.Mauro Clemente M55 SSD-AŠZ GAJAITA  63:15 (22) 66:17 (24) 37:50 (8) 76:20 (8) 59:54 (14) 303:36 +73:35
11.Jaroslav Korpas M55 Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  62:07 (20) 72:45 (32) 41:44 (13) 77:43 (9) 55:24 (11) 309:43 +79:42
12.Erik Blake M55 Yukon Orienteering AssociationCAN  61:22 (18) 64:59 (20) 39:03 (10) 95:47 (14) 58:56 (13) 320:07 +90:06
13.Bernd Graumann M55 ESV Lok Berlin-SchöneweideGER  72:35 (31) 65:34 (22) 44:38 (14) 85:44 (13) 55:00 (10) 323:31 +93:30
14.Armin Friessnig M55 OC FürstenfeldAUT  83:29 (35) 65:24 (21) 41:43 (12) 79:08 (10) 64:23 (15) 334:07 +104:06
15.Miroslav Buřt M55 Expres Czech TeamCZE  66:08 (25) 71:07 (30) 45:14 (15) 114:43 (18) 57:41 (12) 354:53 +124:52
16.Jukka Nurmi M55 Vaasan SuunnistajatFIN  69:47 (29) 71:15 (31) 56:53 (16) 100:06 (16) 65:51 (16) 363:52 +133:51
17.Mike Edwards M55 Darlington OrienteersGBR  85:34 (37) 90:12 (40) 57:12 (17) 102:35 (17) 69:01 (17) 404:34 +174:33
18.Silvo Babič M55 Orientacijski klub KomendaSLO  85:33 (36) 84:45 (38) 77:13 (18) 99:41 (15) 71:05 (18) 418:17 +188:16
Peter Bonek M55 Naturfreunde WienAUT  38:05 (1) 39:02 (1) disq
Gottfried Scheikl M55 OC FürstenfeldAUT  59:02 (16) 52:10 (8) disq
Darko Merunka M55 OK MaksimirCRO  70:10 (30) 65:36 (23) disq
Danilo Trentin M55 Panda Orienteering ValsuganaITA  dns dns disq
Georg Pregartner M55 OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  68:34 (26) 68:40 (28) disq
Mauro Vecellio M55 Vicenza Orienteering TeamITA  105:47 (39) 85:00 (39) disq
Horst Mayer M55 SSV Hallein-NeualmAUT  62:38 (21) 79:36 (36) disq
Helmut Tanner M55 OLC Union ViktringAUT  75:33 (33) 97:29 (43) disq
Josef Polster M55 HSV Spittal/DrauAUT  46:40 (7) 55:37 (13) disq
Reinhard Kasper M55 HSV PinkafeldAUT  68:56 (27) 67:12 (27) disq
Andrea Maccà M55 Vicenza Orienteering TeamITA  82:21 (34) 109:14 (44) disq
Franz Chiusole M55 Sportclub MeranITA  100:33 (38) 74:20 (33) disq
Andreas Cart M55 OLC WienerwaldAUT  63:39 (23) 67:09 (26) disq
Alex Bor M55 TitanRUS  dns dns dns dns dns disq
Wolfgang Pietsch M55 Naturfreunde WienAUT  43:57 (3) 44:32 (2) disq
István Bujdosó M55 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  mp 93:27 (42) disq
Gianluca Di Stefano M55 Polisportiva BesaneseITA  61:52 (19) 53:35 (9) disq
Luca Patini M55 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  82:55 (37) disq
Roman Volčič M55 OK TivoliSLO  69:35 (28) 70:37 (29) disq
Aleš Čerin M55 OK TivoliSLO  76:50 (35) disq
Paolo Pizzamus M55 SSD-AŠZ GAJAITA  60:32 (17) 66:55 (25) disq
Günter Kradischnig M55 OLC GrazAUT  51:46 (13) 50:00 (7) disq
Aleš Borštnik M55 OK TivoliSLO  73:25 (32) 58:21 (15) disq
Erwin Koeck M55 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  45:20 (5) 49:20 (5) disq
Silvij Močnik M55 OK AzimutSLO  53:18 (14) 55:58 (14) disq
Siegfried Opetnik M55 HSV KLAGENFURTAUT  42:20 (2) 46:20 (3) disq
Roman Sladič M55 Škofjeloški orientacijski klubSLO  dns 93:12 (41) 119:36 (19) disq
Marijan Leban M55 OK AzimutSLO  76:41 (34) disq

M60
1.Martin Sacher M60 kilroySUI  33:08 (1) 38:47 (2) 34:06 (3) 41:25 (1) 31:49 (1) 179:15
2.Ian Ditchfield M60 Mole Valley OCGBR  41:28 (4) 51:02 (9) 36:06 (5) 49:47 (2) 33:10 (2) 211:33 +32:18
3.Arnfinn Pedersen M60 Active Travel Norway ASNOR  48:37 (12) 43:03 (4) 31:27 (1) 55:32 (4) 33:12 (3) 211:51 +32:36
4.Joachim Friessnig M60 OC FürstenfeldAUT  38:35 (3) 47:16 (7) 41:25 (9) 55:05 (3) 34:40 (4) 217:01 +37:46
5.Patrick Capbern M60 Toulouse Olympique Aérospatiale ClubFRA  42:21 (6) 48:09 (8) 33:37 (2) 63:24 (8) 35:37 (5) 223:08 +43:53
6.Christian Biland M60 OLG CORDOBA BASELSUI  47:18 (10) 42:09 (3) 35:29 (4) 59:07 (5) 39:11 (9) 223:14 +43:59
7.Bernard Peissard M60 OLC SKOG FRIBOURGSUI  44:44 (8) 43:21 (5) 43:37 (11) 65:57 (11) 37:31 (6) 235:10 +55:55
8.Knut Engen M60 Active Travel Norway ASNOR  41:32 (5) 46:55 (6) 43:04 (10) 65:38 (9) 38:18 (7) 235:27 +56:12
9.Roland Gyssler M60 kilroySUI  44:42 (7) 52:11 (13) 38:40 (7) 67:41 (12) 38:45 (8) 241:59 +62:44
10.Stephan Schliebener M60 OLV UslarGER  48:43 (13) 51:47 (12) 47:54 (15) 62:53 (7) 44:06 (13) 255:23 +76:08
11.Vladimir John M60 Expres Czech TeamCZE  51:41 (21) 55:05 (18) 48:40 (16) 65:52 (10) 44:05 (12) 265:23 +86:08
12.Kristian Leonhardt M60 OC FürstenfeldAUT  50:22 (19) 55:41 (19) 45:12 (13) 70:43 (14) 43:43 (11) 265:41 +86:26
13.Bård Natvig M60 Active Travel Norway ASNOR  49:54 (17) 51:23 (11) 40:43 (8) 77:22 (19) 47:02 (17) 266:24 +87:09
14.Günther Dobnik M60 OLC Union ViktringAUT  49:31 (15) 53:29 (15) 46:01 (14) 73:58 (17) 43:28 (10) 266:27 +87:12
15.Stefano Zonato M60 Puolangan RyhtiFIN  51:54 (22) 71:37 (28) 36:31 (6) 60:36 (6) 46:46 (16) 267:24 +88:09
16.Rudolf Hochwarter M60 HSV PinkafeldAUT  49:08 (14) 56:36 (20) 44:59 (12) 69:41 (13) 47:07 (18) 267:31 +88:16
17.Gregers Jorgensen M60 Ballerup OKDEN  50:10 (18) 51:10 (10) 63:18 (19) 92:24 (20) 49:49 (19) 306:51 +127:36
18.Zdeněk Blabla M60 Expres Czech TeamCZE  61:29 (30) 58:31 (21) 59:46 (18) 75:31 (18) 51:51 (20) 307:08 +127:53
19.Erik Haugen M60 Active Travel Norway ASNOR  58:42 (28) 70:55 (27) 52:13 (17) 73:22 (16) 58:27 (21) 313:39 +134:24
20.Jan Sveen M60 Active Travel Norway ASNOR  58:24 (27) 83:05 (31) 73:35 (21) 97:59 (21) 59:34 (22) 372:37 +193:22
Jaromír Šrámek M60 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  36:04 (2) 38:31 (1) disq
Frederic Genevois M60 Naturfreunde WienAUT  56:38 (26) 66:25 (25) disq
Davide Chiocca M60 GO-Cai MonfalconeITA  94:48 (34) disq
Franz Mages M60 SSV Hallein-NeualmAUT  mp 90:13 (34) disq
Adriano Bettega M60 G.S. PavioneITA  51:23 (20) 58:37 (22) disq
Gyula Kóger M60 PVM PécsHUN  49:44 (16) 83:13 (32) disq
Ivan Boyadzhiev M60 Mariborski OKSLO  68:00 (31) 74:36 (29) disq
Dieter Sacher M60 kilroySUI  dns dns dns dns dns disq
Franz Hartinger M60 Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  53:13 (23) 54:54 (16) disq
Josef Zapletal M60 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  47:29 (11) 53:18 (14) disq
Valentin Pidner M60 HSV-OL Wr.NeustadtAUT  58:46 (29) 70:26 (26) disq
Albertino Parnigotto M60 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  93:40 (33) 89:06 (33) disq
Conci Alessandro M60 Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA  79:49 (22) mp 45:32 (15) disq
Cesare Tarabocchia M60 OK AzimutSLO  47:10 (9) dns dns 72:22 (15) 44:46 (14) disq
Fulvio Pacor M60 SSD-AŠZ GAJAITA  55:25 (24) 54:54 (16) disq
Jiri Gawel M60 Expres Czech TeamCZE  75:27 (32) 81:46 (30) 67:10 (20) mp dns disq
Mark Sylvester M60 UWC AdriaticITA  61:48 (24) disq
Eugen Kainrath M60 HSV PinkafeldAUT  55:39 (25) 58:45 (23) disq

M65
1.Alain Juan M65 ANCOSUI  39:10 (2) 30:37 (1) 32:29 (1) 43:52 (2) 29:33 (1) 175:41
2.Tor Solberghseter M65 Active Travel Norway ASNOR  51:20 (5) 39:04 (2) 45:19 (5) 53:15 (3) 33:29 (2) 222:27 +46:46
3.Mark Glaisher M65 Saxons OCGBR  51:18 (4) 44:44 (4) 36:07 (2) 54:52 (5) 36:26 (3) 223:27 +47:46
4.Yurii Vekshin M65 BSE NovgorodRUS  50:42 (3) 42:22 (3) 41:23 (3) 53:35 (4) 42:47 (5) 230:49 +55:08
5.Manuel Dias M65 ANCOSUI  39:06 (1) 86:56 (26) 45:06 (4) 41:13 (1) 42:20 (4) 254:41 +79:00
6.Robert Mayrhofer M65 ORIENTEERING INNSBRUCK IMSTAUT  56:49 (7) 55:44 (9) 48:25 (8) 64:02 (8) 43:53 (6) 268:53 +93:12
7.Tapani Huovila M65 Suunta JyväskyläFIN  57:38 (8) 49:11 (6) 69:28 (19) 55:25 (6) 44:07 (7) 275:49 +100:08
8.Juergen Ziesche M65 OLV OstGER  72:31 (19) 60:25 (11) 50:59 (10) 68:48 (13) 49:21 (10) 302:04 +126:23
9.Andrei Enyedi M65 C.S. TranSilva ClujROU  69:30 (17) 67:22 (19) 45:40 (6) 70:14 (16) 56:13 (15) 308:59 +133:18
10.István Ludvig M65 BÖFHUN  75:38 (20) 63:42 (13) 56:13 (13) 66:06 (10) 47:32 (9) 309:11 +133:30
11.Ladislav Ptáček M65 BETA URSUS RosiceCZE  67:17 (14) 67:25 (20) 53:25 (11) 84:37 (19) 54:16 (13) 327:00 +151:19
12.Karl Pongratz M65 HSV PinkafeldAUT  58:25 (10) 69:34 (21) 56:14 (14) 86:37 (20) 57:18 (17) 328:08 +152:27
13.Wolfgang Germ M65 Naturfreunde KühnsdorfAUT  61:28 (12) 50:44 (8) 77:05 (22) 83:10 (17) 59:59 (18) 332:26 +156:45
14.Анатолий Чудаков M65 LytkarinoRUS  77:39 (22) 60:52 (12) 74:51 (20) 68:53 (14) 57:10 (16) 339:25 +163:44
15.Christian Kremer M65 OLV OstGER  68:24 (16) 90:37 (27) 64:14 (16) 83:37 (18) 66:18 (21) 373:10 +197:29
16.Vlado Sedej M65 OK AzimutSLO  93:50 (26) 66:42 (16) 65:18 (17) 89:33 (21) 60:54 (19) 376:17 +200:36
Babicky Tomas M65 ZOOB RumburkCZE  50:03 (7) 50:06 (9) 64:32 (9) 45:50 (8) disq
Günther Prommer M65 NF BrücklAUT  mp 66:56 (17) 74:56 (21) 66:22 (11) 64:14 (20) disq
László Herter M65 BÖFHUN  82:36 (24) 66:40 (15) 66:53 (18) disq
Bugar Jozsef M65 BÖFHUN  70:53 (18) mp 55:23 (12) 69:43 (15) 49:58 (12) disq
Charles Nelson M65 OK AzimutSLO  59:46 (11) 58:01 (10) 47:09 (7) disq
Črtomir Knap M65 OK AzimutSLO  mp 84:38 (25) 110:25 (23) 105:21 (23) dns disq
Janko Lapajne M65 OK AzimutSLO  68:06 (15) 78:16 (23) 62:14 (15) 67:26 (12) disq
Victor Titov M65 BSE NovgorodRUS  54:56 (6) 64:25 (14) mp 62:10 (7) 49:40 (11) disq
Josip Matijašić M65 OK VihorCRO  81:43 (23) 117:46 (29) disq
Sergio Caveggion M65 Vicenza Orienteering TeamITA  91:39 (25) 79:08 (24) disq
Valerio Leso M65 Lessinia OrienteeringITA  58:23 (9) 47:45 (5) disq
Ivica Mesić M65 OK VihorCRO  97:50 (27) 94:06 (28) disq
Gábor Molnár M65 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  77:20 (21) 67:16 (18) mp 93:07 (22) 54:24 (14) disq
István Fluck M65 PVM PécsHUN  61:38 (13) 72:18 (22) disq

M70
1.Franz Wyss M70 OLregiooltenSUI  49:06 (6) 32:03 (2) 29:21 (2) 43:52 (2) 25:07 (1) 179:29
2.Roy Dawson M70 GAFANHORIPOR  43:51 (2) 33:27 (3) 37:07 (6) 41:33 (1) 29:37 (5) 185:35 +06:06
3.Jean-claude Guyot M70 ANCOSUI  42:17 (1) 38:52 (5) 29:39 (3) 49:36 (4) 28:02 (3) 188:26 +08:57
4.Max Moosberger M70 OLregiooltenSUI  48:57 (5) 38:55 (6) 28:23 (1) 45:51 (3) 26:52 (2) 188:58 +09:29
5.Knut Skjeset M70 Active Travel Norway ASNOR  44:19 (3) 30:55 (1) 35:05 (4) 50:47 (5) 34:17 (11) 195:23 +15:54
6.Achim Bader M70 OLV OstGER  52:18 (10) 40:01 (8) 37:10 (7) 57:14 (8) 34:00 (10) 220:43 +41:14
7.Ludwig Genderjahn M70 OLV OstGER  50:32 (7) 49:24 (16) 35:40 (5) 58:39 (10) 31:30 (7) 225:45 +46:16
8.Otto Venhauer M70 OLC Union ViktringAUT  51:02 (9) 44:46 (13) 44:25 (10) 57:24 (9) 31:26 (6) 229:03 +49:34
9.Ivan Lux M70 B-AcesHUN  59:02 (14) 42:37 (9) 40:27 (8) 63:39 (13) 35:09 (13) 240:54 +61:25
10.Helge Revhaug M70 Active Travel Norway ASNOR  45:31 (4) 43:38 (12) 63:46 (14) 55:45 (7) 34:22 (12) 243:02 +63:33
11.Michael Frenzel M70 OLV OstGER  53:47 (11) 39:56 (7) 56:32 (13) 66:38 (14) 32:31 (8) 249:24 +69:55
12.Ivan Kazantsev M70 BSE NovgorodRUS  57:24 (12) 42:42 (10) 53:22 (12) 61:20 (12) 40:05 (14) 254:53 +75:24
13.Terje Malm M70 Active Travel Norway ASNOR  69:33 (16) 46:54 (14) 51:48 (11) 69:24 (15) 53:03 (15) 290:42 +111:13
14.Corrado Miniotti M70 CRAL TRASPORTI TORINESIITA  88:49 (18) 90:04 (23) 73:40 (16) 99:31 (16) 56:19 (16) 408:23 +228:54
Harald Bertoldi M70 orienteering MezzocoronaITA  58:33 (13) 56:08 (18) disq
Josef Graf M70 HSV PinkafeldAUT  67:44 (15) 59:30 (19) disq
Endre Kiss Dr. M70 PVM PécsHUN  mp mp disq
Franz Käfer M70 OC FürstenfeldAUT  mp 53:40 (17) disq
Ole Kristian Steinbekken M70 Active Travel Norway ASNOR  mp 38:30 (4) dns 60:46 (11) 32:49 (9) disq
Wilhelm Grabenhofer M70 HSV PinkafeldAUT  50:50 (8) 61:59 (20) disq
Paul Ziermann M70 HSV PinkafeldAUT  91:07 (19) 71:06 (21) disq
Leif Billingsø M70 Active Travel Norway ASNOR  mp 42:53 (11) 42:42 (9) 52:31 (6) 29:35 (4) disq
Robert Benedek M70 HSV PinkafeldAUT  76:46 (17) 48:43 (15) disq
Sigi Gieldanowski M70 Forest FriendsSUI  dns 73:57 (22) 68:30 (15) mp dns disq
Nicolò Zuffi M70 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  dns dns disq

OPEN
1.Hajdu Erik OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  32:39 (1) 51:13 (1) 37:20 (1) 43:33 (1) 41:46 (1) 206:31
2.Ivo Kete OPEN Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  65:59 (17) 101:54 (13) 74:16 (4) 97:19 (8) 77:10 (9) 416:38 +210:07
3.Adam Filip Niton OPEN   83:24 (26) 115:21 (23) 109:25 (16) 92:56 (6) 72:48 (7) 473:54 +267:23
4.Jurjen Blokzijl OPEN Military Orienteering Team NLNED  70:44 (21) 145:52 (32) 104:36 (13) 105:14 (11) 92:26 (15) 518:52 +312:21
5.Gianfranco Siega OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  70:20 (20) 117:36 (25) 99:12 (11) 141:28 (19) 119:54 (22) 548:30 +341:59
6.Antónia Holper OPEN Tipo Orienteering ClubHUN  83:12 (25) 130:08 (29) 115:32 (19) 103:50 (10) 120:01 (23) 552:43 +346:12
7.Ronald Poulissen OPEN Military Orienteering Team NLNED  89:19 (28) 115:54 (24) 84:53 (8) 141:04 (18) 121:49 (24) 552:59 +346:28
8.Zdenko Pavlič OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  98:13 (34) 136:34 (30) 107:18 (14) 125:16 (15) 112:38 (20) 579:59 +373:28
9.Aletta Biró OPEN BimahevHUN  93:30 (31) 144:05 (31) 103:01 (12) 129:51 (16) 110:40 (19) 581:07 +374:36
Barbora Stachoňová OPEN Expres Czech TeamCZE  99:48 (35) 106:00 (15) disq
Lisa-Marie Schrey OPEN   mp dnf disq
Judit Gösswein OPEN BÖFHUN  135:48 (43) mp mp mp mp disq
Ivett Tóth OPEN Szabi SEHUN  79:47 (24) 159:15 (34) 115:13 (18) dnf disq
Irene Greiner OPEN SU Schöckl GrazAUT  157:57 dns dns dns disq
Lourdes Benavente OPEN   138:22 (44) disq
Sandra Bergant Vidaković OPEN OK KapelaCRO  124:43 (42) dnf disq
Dirk Deubel OPEN Naturfreunde WienAUT  mp disq
Jarmila Makovska OPEN KOB Tretra Praha (CZE)CZE  108:42 (16) 95:17 (10) 124:39 (13) 115:35 (21) disq
Bernhard Venhauer OPEN OLC Union ViktringAUT  38:11 (2) 57:04 (2) disq
Gernot Vabic OPEN SPORTUNION KlagenfurtAUT  100:41 (37) dnf disq
Barbara Angermann OPEN SPORTUNION KlagenfurtAUT  100:15 (36) dnf disq
Andraž Ravnikar OPEN Orientacijski Klub PolarisSLO  54:23 (8) disq
Ildiko Hentes OPEN Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  102:10 (38) mp disq
Sonia Santarossa OPEN Semiperdo Orienteering ManiagoITA  91:51 (30) disq
Dejan Rogelj OPEN   mp disq
Maurizio Ficur OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  69:28 (18) mp 124:27 (21) 155:36 (20) 98:26 (18) disq
Hanna Talvioja OPEN   138:23 (45) 118:57 (27) disq
Robert Lorencon OPEN   98:09 (11) disq
Agnes Toth OPEN Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  108:52 (15) 114:21 (12) 80:47 (11) disq
Karin Cescon OPEN Punto K Orienteering ASDITA  57:35 (9) 118:37 (26) disq
Sara Lunardis OPEN Punto K Orienteering ASDITA  118:52 (41) disq
Lea Biasutti OPEN Punto K Orienteering ASDITA  91:01 (29) disq
Fiammetta Bertoli OPEN Punto K Orienteering ASDITA  118:26 (40) disq
Michael Tremul OPEN Punto K Orienteering ASDITA  81:00 (5) disq
Zdeněk Olexa OPEN Expres Czech TeamCZE  73:36 (22) 114:21 (21) disq
Paola Rovis OPEN Punto K Orienteering ASDITA  dns 154:28 (33) disq
Lea Biasutti OPEN Punto K Orienteering ASDITA  136:52 (17) 90:08 (13) disq
Ales Ferenc OPEN OK TivoliSLO  84:24 (7) mp 94:06 (16) disq
Julian Torggler OPEN SU Schöckl GrazAUT  109:41 (39) mp disq
Serena Canova OPEN Punto K Orienteering ASDITA  dnf disq
Suzana Flerin Drevenšek OPEN Kamniški orientacijski klubSLO  77:09 (6) 95:33 (7) 95:48 (17) disq
Diego Ruzzier OPEN Punto K Orienteering ASDITA  dns disq
Mauro Sergas OPEN Punto K Orienteering ASDITA  53:48 (7) 80:02 (4) 62:33 (5) disq
Marco Dorigo OPEN Punto K Orienteering ASDITA  59:43 (11) 92:12 (9) disq
Michela Degrassi OPEN Punto K Orienteering ASDITA  95:16 (32) dnf 114:14 (17) 124:40 (14) dns disq
Jan Dressler OPEN Expres Czech TeamCZE  dns dns dns dns dns disq
Paolo Scarpa OPEN GO-Cai MonfalconeITA  dnf disq
Xavier Henry OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  113:09 (18) disq
Margareta Pavlič OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  88:38 (27) 109:47 (17) disq
Elena Snidero OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  65:22 (16) 114:25 (22) disq
Antonella Sinigaglia OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  dns disq
Emanuele Rebuli OPEN   121:38 (28) disq
Marko Germani OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  dns disq
Peter Ferluga OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  50:39 (5) 82:33 (7) 57:10 (2) disq
Timotej Šuc OPEN Orientacijski klub KomendaSLO  92:02 (5) disq
Eddy Sandri OPEN Panda Orienteering ValsuganaITA  40:49 (3) 73:41 (3) disq
Raimo Arvola OPEN KooveeFIN  82:54 (4) disq
Veronika Daňková OPEN Expres Czech TeamCZE  58:09 (10) dns 117:12 (20) 73:39 (2) 77:44 (10) disq
Chiara Sepin OPEN SSD-AŠZ GAJAITA  61:00 (14) 102:50 (14) 76:39 (8) disq
Tibor Tölgyesi OPEN NYVSC NyíregyházaHUN  48:12 (4) 81:51 (6) 68:49 (3) mp dns disq
Giuliana Zoppè OPEN Panda Orienteering ValsuganaITA  75:43 (23) 113:35 (19) dns disq
Inessa Cherniavsky OPEN OC MünchenGER  69:41 (19) 95:46 (10) 88:54 (9) mp 87:59 (12) disq
Rudolf Lohnauer OPEN HSV OL VillachAUT  160:39 (46) mp disq
Tanya Dimitrova OPEN Sarnena GoraBUL  114:09 (20) 75:53 (5) 101:29 (9) dns disq
Dimitar Dimitrov OPEN Sarnena GoraBUL  92:04 (8) 66:00 (2) 79:26 (3) dns disq
Carlo Lamonato OPEN Orienteering Miane 87ITA  165:37 (35) disq
David Matti OPEN HSV OL VillachAUT  97:09 (33) disq
Massimo Mosca OPEN OTIS TriesteITA  53:38 (6) 69:38 (6) disq
Franco Vaccari OPEN OTIS TriesteITA  60:44 (13) 58:22 (3) disq
Livio Predonzani OPEN OTIS TriesteITA  62:07 (15) 61:37 (4) disq
Martin Schellander OPEN HSV OL VillachAUT  dns disq
Paco Delgado OPEN Ok VariopintosSPA  60:26 (12) 98:37 (12) disq
Andrea Dalla Torre OPEN A.S.D. Padova OrienteeringITA  91:56 (14) disq

W10
1.Vaiva Velde W10 AzuolasLTU  24:39 (5) 33:59 (9) 19:37 (2) 48:41 (1) 19:59 (1) 146:55
Thea Dimitrova W10 Sarnena GoraBUL  67:13 (12) 45:42 (3) 73:21 (2) dns disq
Nika Eržen W10 OK AzimutSLO  37:38 (8) 33:17 (8) disq
Ajda Jeraj W10 Orientacijski klub KomendaSLO  22:29 (1) disq
Julie Ptackova W10 KOS Tesla BrnoCZE  14:59 (2) 25:37 (4) 14:20 (1) disq
Sara Delić W10 OK JelenCRO  29:34 (6) 32:30 (7) disq
Dora Delić W10 OK JelenCRO  24:22 (4) 23:10 (2) disq
Ajda Jarc W10 Orientacijski klub KomendaSLO  36:22 (10) disq
Jerca Kurinčič W10 Orientacijski klub KomendaSLO  25:43 (5) disq
Klara Kremžar W10 Orientacijski klub KomendaSLO  19:35 (3) 29:32 (6) disq
Celeste Pretto W10 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  14:43 (1) 23:41 (3) disq
Brina Gantar W10 OK AzimutSLO  37:25 (7) 49:48 (11) disq

W12
1.Sara Szakal-biro W12 BimahevHUN  21:50 (11) 31:04 (13) 20:04 (3) 26:21 (1) 16:34 (1) 115:53
2.Tanja Peinsith W12 SU Schöckl GrazAUT  24:08 (13) 29:29 (11) 27:34 (4) 37:36 (2) 42:01 (2) 160:48 +44:55
3.Eva Monsberger W12 SU Schöckl GrazAUT  32:01 (17) 29:35 (12) 35:09 (5) 45:50 (3) 52:23 (3) 194:58 +79:05
Mojca Kunc W12 OK TivoliSLO  53:48 (21) disq
Neža Obid W12 OK AzimutSLO  14:14 (3) 23:27 (8) disq
Špela Majdič W12 OK AzimutSLO  21:10 (10) 31:18 (14) disq
Melissa Drobić W12 OK KapelaCRO  24:37 (14) 32:57 (15) disq
Julia Biskupska W12 WKS Wawel KrakówPOL  dns dns dns dns dns disq
Brina Hernec W12 OK TivoliSLO  34:36 (16) disq
Klara Mahkovec W12 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  29:42 (15) 49:53 (19) disq
Brina Kölner W12 Orientacijski klub KomendaSLO  16:22 (7) 24:43 (10) disq
Silvia Di Stefano W12 Polisportiva BesaneseITA  15:52 (6) 18:01 (1) disq
Nikolina Ugrin W12 OK TivoliSLO  21:50 (11) 48:13 (18) disq
Lucie Dvořáková W12 BETA URSUS RosiceCZE  17:59 (9) 21:06 (3) disq
Lucia Rigoni W12 G.S. PavioneITA  30:21 (16) 21:59 (6) disq
Anna Dobrovolna W12 KOS Tesla BrnoCZE  15:38 (5) 21:36 (4) 17:42 (2) disq
Johana Čechová W12 KOS Tesla BrnoCZE  17:44 (8) 23:12 (7) 16:57 (1) disq
Monika Pavić W12 OK VihorCRO  38:46 (18) 40:10 (17) disq
Patricija Kern W12 Orientacijski klub KomendaSLO  50:24 (20) disq
Kristyna Finstrlova W12 SK Zabovresky BrnoCZE  13:10 (1) 23:29 (9) disq
Nea Eržen W12 OK AzimutSLO  13:19 (2) 21:36 (4) disq
Tereza Kubanova W12 KOS Tesla BrnoCZE  15:11 (4) 18:33 (2) dns disq

W14
1.Antonina Słońska W14 WKS Wawel KrakówPOL  21:51 (5) 43:58 (7) 26:54 (1) 39:25 (8) 29:18 (2) 161:26
2.Rebecca Herna W14 Farmaceut BratislavaSVK  25:51 (10) 51:28 (19) 31:55 (2) 33:20 (2) 32:11 (5) 174:45 +13:19
3.Theresa Monsberger W14 SU Schöckl GrazAUT  25:58 (11) 49:09 (16) 38:25 (8) 33:53 (3) 30:29 (4) 177:54 +16:28
4.Paskucz-Szathmáry Henrietta W14 Tipo Orienteering ClubHUN  26:12 (12) 52:54 (21) 38:13 (7) 33:08 (1) 28:00 (1) 178:27 +17:01
5.Marie Bisping W14 SU Schöckl GrazAUT  29:41 (20) 50:20 (17) 46:47 (13) 37:59 (6) 32:14 (6) 197:01 +35:35
6.Camilla Aigmüller W14 SU Schöckl GrazAUT  31:23 (23) 49:00 (15) 45:15 (12) 39:03 (7) 32:49 (7) 197:30 +36:04
7.Daria Mikula W14 KOS BnO SzczecinPOL  33:04 (27) 69:19 (28) 37:08 (5) 35:41 (4) 38:58 (10) 214:10 +52:44
8.Iga Mikula W14 KOS BnO SzczecinPOL  31:16 (22) 74:19 (31) 32:03 (3) 40:32 (9) 40:46 (12) 218:56 +57:30
9.Aileen Johnson W14 OC FürstenfeldAUT  28:54 (17) 50:40 (18) 55:37 (17) 44:17 (10) 40:01 (11) 219:29 +58:03
10.Réka Ráduly W14 C.S. TranSilva ClujROU  59:46 (36) 72:36 (30) 41:26 (9) 45:21 (11) 34:30 (8) 253:39 +92:13
11.Amelie Stracke W14 SU Schöckl GrazAUT  36:34 (29) 79:04 (34) 42:43 (11) 54:47 (14) 65:14 (15) 278:22 +116:56
12.Kerstin Holzer W14 SU Schöckl GrazAUT  42:34 (34) 107:24 (36) 52:42 (15) 59:46 (15) 58:09 (14) 320:35 +159:09
Emily Adenstedt W14 Orienteering KlosterneuburgAUT  24:12 (8) 44:01 (8) disq
Giulia Gobber W14 G.S. PavioneITA  26:29 (13) 45:30 (10) disq
Lilli Rinnerberger W14 Orienteering KlosterneuburgAUT  33:11 (28) mp disq
Julie Zatloukalova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  31:33 (24) mp disq
Alessia Rigoni W14 G.S. PavioneITA  24:23 (9) 38:23 (3) disq
Vita Malus W14 Orientacijski klub KomendaSLO  75:15 (32) disq
Majda Vidaković W14 OK KapelaCRO  40:16 (32) mp disq
Lucija Kremžar W14 Orientacijski klub KomendaSLO  47:52 (35) 60:19 (25) disq
Lucie Dittrichova W14 TSM ValasskoCZE  18:47 (1) 33:28 (1) disq
Elena Simion W14 G.S. PavioneITA  32:19 (26) 56:28 (22) disq
Zsuzsa Gönczi W14 Tipo Orienteering ClubHUN  40:46 (33) 57:45 (23) 56:17 (18) disq
Laura Venhauer W14 OLC Union ViktringAUT  32:12 (25) 70:26 (29) disq
Helena Burdova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  27:10 (14) mp disq
Dorja Salopek W14 OK AzimutSLO  40:06 (4) disq
Ema Fuchsova W14 KOS Tesla BrnoCZE  29:15 (19) 45:43 (11) 36:59 (4) disq
Martina Ehlova W14 KOS Tesla BrnoCZE  27:20 (15) 43:26 (6) 50:08 (14) disq
Ema Gregorčič W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns 81:38 (21) dns dns disq
Marie Mikoskova W14 SCM Hanacke oblastiCZE  30:09 (21) 60:36 (26) disq
Tinkara Stres W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns mp dns dns disq
Gaia Henry W14 SSD-AŠZ GAJAITA  38:02 (31) 78:52 (33) disq
Lena Lueger W14 SU Schöckl GrazAUT  29:12 (18) 59:23 (24) dns 54:33 (13) mp disq
Zala Lozar W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  mp disq
Klara Mikulova W14 KOS Tesla BrnoCZE  36:46 (30) 63:59 (27) 56:18 (19) disq
Julie Finstrlova W14 SK Zabovresky BrnoCZE  19:56 (2) 37:27 (2) disq
Katerina Douskova W14 KOS Tesla BrnoCZE  21:50 (4) 44:27 (9) 37:58 (6) disq
Natalie Balacova W14 KOS Tesla BrnoCZE  61:09 (37) 52:07 (20) 41:30 (10) disq
Lucie Hlavacova W14 KOS Tesla BrnoCZE  23:32 (6) 45:45 (12) 54:04 (16) disq
Tinka Ferenc W14 OK TivoliSLO  66:18 (20) 46:40 (12) 52:22 (13) disq
Karolína Stryková W14 Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  mp 82:39 (35) disq
Pola Niessner W14 WKS Wawel KrakówPOL  28:02 (16) 41:06 (5) mp 36:42 (5) 35:38 (9) disq
Nastja Ferluga W14 Team Friuli Venezia GiuliaITA  20:37 (3) 47:23 (14) disq
Pia Ilovar W14 OK TivoliSLO  74:20 (38) disq
Saraja Samec W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  dns dns disq
Nastja Ferluga W14 SSD-AŠZ GAJAITA  30:14 (3) disq
Hana Mamič W14 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  mp disq
Lisa Rivetta W14 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  24:03 (7) 46:29 (13) disq

W16
1.Lea Martanova W16 Slavia Liberec OrienteeringCZE  28:41 (3) 42:58 (4) 29:12 (1) 41:38 (2) 24:37 (1) 167:06
2.Teja Tušar W16 OK AzimutSLO  32:38 (8) 48:48 (7) 31:45 (2) 44:32 (3) 28:51 (4) 186:34 +19:28
3.Barbora Smolková W16 TSM PrahaCZE  36:14 (14) 46:01 (5) 37:03 (5) 49:48 (4) 28:12 (3) 197:18 +30:12
4.Ema Bulirova W16 TSM PrahaCZE  38:43 (26) 52:53 (13) 41:33 (8) 36:40 (1) 27:37 (2) 197:26 +30:20
5.Anikó Koren W16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  38:07 (23) 49:06 (8) 36:11 (4) 58:57 (10) 34:59 (7) 217:20 +50:14
6.Tina Kern W16 Orientacijski klub KomendaSLO  38:41 (25) 48:04 (6) 56:39 (12) 52:41 (6) 37:21 (8) 233:26 +66:20
7.Ema Pračková W16 TSM PrahaCZE  46:33 (33) 54:04 (15) 39:33 (6) 63:38 (12) 33:11 (5) 236:59 +69:53
8.Hannah Winkler W16 SU Schöckl GrazAUT  38:02 (22) 63:32 (26) 40:04 (7) 64:13 (13) 34:45 (6) 240:36 +73:30
9.Fanni Kocsis W16 Tipo Orienteering ClubHUN  36:58 (17) 68:14 (33) 43:19 (9) 54:27 (7) 43:05 (12) 246:03 +78:57
10.Réka Dalos W16 Tipo Orienteering ClubHUN  44:34 (31) 64:12 (28) 51:00 (10) 50:03 (5) 38:20 (10) 248:09 +81:03
11.Flora Aigmüller W16 SU Schöckl GrazAUT  36:55 (16) 56:15 (17) 51:22 (11) 56:20 (8) 47:29 (15) 248:21 +81:15
12.Dóra Berkecz W16 Szegedi Vasutas SEHUN  37:28 (20) 53:38 (14) 116:17 (15) 59:16 (11) 44:01 (13) 310:40 +143:34
13.Patricia Stöger W16 OC FürstenfeldAUT  56:26 (40) 73:25 (36) 59:15 (13) 107:41 (16) 61:22 (16) 358:09 +191:03
Rita Sárközy W16 MOM BudapestHUN  29:06 (4) 40:23 (1) disq
Judit Kézdy W16 MOM BudapestHUN  50:45 (36) 62:32 (22) disq
Marketa Bidova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  44:47 (32) 63:16 (23) disq
Adela Binarova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  42:25 (30) 66:31 (31) disq
Giulia Fignon W16 Team Friuli Venezia GiuliaITA  38:21 (24) 67:10 (32) disq
Stella Cignini W16 Team Friuli Venezia GiuliaITA  31:30 (6) 51:28 (10) disq
Boróka Werner W16 Pécsi Vasutas SKHUN  29:50 (5) 50:23 (9) disq
Markéta Mulíčková W16 SK Zabovresky BrnoCZE  23:53 (1) 40:45 (2) disq
Luna Henry W16 SSD-AŠZ GAJAITA  37:25 (19) 51:56 (11) disq
Valéria Musza W16 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  56:33 (41) 74:04 (37) disq
Francesca Busato W16 ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  47:14 (34) 59:27 (18) disq
Karin Pust W16 Orientacijski klub KomendaSLO  41:46 (28) 72:12 (35) dns 56:22 (9) 37:40 (9) disq
Camilla Leone W16 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  80:24 (40) disq
Nika Ravnikar W16 Orientacijski klub KomendaSLO  37:37 (21) 76:17 (38) disq
Rachele Gaio W16 Italia National TeamITA  34:50 (13) 64:25 (29) disq
Iris Pecorari W16 Italia National TeamITA  31:43 (7) 63:33 (27) disq
Anja Škarabot W16 Orientacijski Klub PolarisSLO  52:00 (39) 82:57 (41) disq
Marketa Rotkova W16 SK Zabovresky BrnoCZE  42:22 (29) 83:36 (42) disq
Laura König W16 SU Schöckl GrazAUT  51:50 (38) 63:21 (24) mp 107:00 (15) 39:30 (11) disq
Viktorie Smekalova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  41:16 (27) 63:29 (25) disq
Anna Angermann W16 SPORTUNION KlagenfurtAUT  mp 65:54 (30) disq
Klara Barnatova W16 SK Zabovresky BrnoCZE  36:21 (15) 60:27 (20) disq
Karolina Smekalova W16 SCM Hanacke oblastiCZE  37:21 (18) 71:00 (34) disq
Giulia Gambini W16 Italia National TeamITA  33:50 (10) 52:35 (12) disq
Ema Černá W16 TSM PrahaCZE  dns dns dns dns dns disq
Christina Deutsch W16 OC FürstenfeldAUT  77:09 (44) 149:20 (45) dns 151:54 (17) dns disq
Ester Simion W16 G.S. PavioneITA  33:30 (9) 59:41 (19) disq
Martina Scheidl W16 SU Schöckl GrazAUT  138:31 (45) 151:54 (46) disq
Zala Ferenc W16 OK TivoliSLO  68:52 (14) 68:48 (14) 46:44 (14) disq
Lenka Miková W16 KOS Tesla BrnoCZE  34:45 (12) 62:11 (21) 35:25 (3) disq
Marlene Hoffmann W16 LZ OMAHAAUT  dns dns disq
Karolína Hovořáková W16 SK Zabovresky BrnoCZE  34:11 (11) mp disq
Giada Corso W16 A.S.D. FONZASOITA  50:46 (37) dns disq
Eliska Mudrakova W16 TSM ValasskoCZE  48:52 (35) 55:47 (16) disq
Manja Leban W16 OK AzimutSLO  77:24 (39) disq
Katarina Eva Anderluh W16 Orientacijski Klub PolarisSLO  75:05 (43) 86:33 (43) disq
Emma Bednarikova W16 SK Zabovresky BrnoCZE  28:04 (2) 41:12 (3) disq
Tajda Razpet W16 OK AzimutSLO  60:03 (42) 132:50 (44) disq

W18
1.Nelli Hajdu W18 Tipo Orienteering ClubHUN  42:47 (7) 48:04 (4) 37:46 (1) 56:55 (3) 45:37 (3) 231:09
2.Elin Martanova W18 Slavia Liberec OrienteeringCZE  40:56 (4) 52:00 (9) 42:19 (4) 56:00 (1) 44:06 (2) 235:21 +04:12
3.Júlia Néda W18 Tipo Orienteering ClubHUN  38:30 (1) 59:29 (18) 43:41 (6) 56:23 (2) 43:18 (1) 241:21 +10:12
4.Magdalena Skachova W18 TSM PrahaCZE  48:22 (13) 51:50 (7) 38:41 (2) 76:31 (8) 45:40 (4) 261:04 +29:55
5.Lucie Korpasová W18 Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  48:22 (13) 52:41 (10) 40:24 (3) 81:54 (10) 45:55 (5) 269:16 +38:07
6.Ana Pia Pogačar W18 Orientacijski klub KomendaSLO  44:58 (10) 61:12 (21) 51:11 (9) 67:40 (4) 53:16 (8) 278:17 +47:08
7.Magdalena Topór W18 WKS Wawel KrakówPOL  49:46 (16) 52:41 (10) 43:44 (7) 72:06 (5) 61:16 (14) 279:33 +48:24
8.Tamara Miklušová W18 TJ Rapid BratislavaSVK  42:10 (5) 49:52 (6) 51:36 (10) 84:04 (11) 53:50 (9) 281:32 +50:23
9.Ema Marková W18 SKI-OB SternberkCZE  50:57 (19) 62:05 (22) 49:06 (8) 74:07 (6) 58:49 (13) 295:04 +63:55
10.Zofia Słońska W18 WKS Wawel KrakówPOL  53:37 (23) 55:35 (14) 60:42 (14) 75:29 (7) 56:13 (11) 301:36 +70:27
11.Hanna Riesing W18 Szegedi Vasutas SEHUN  59:54 (30) 69:51 (29) 59:15 (12) 80:27 (9) 56:07 (10) 325:34 +94:25
12.Zala Serženta Seljak W18 OK AzimutSLO  71:07 (42) 66:55 (26) 57:29 (11) 87:30 (12) 68:14 (15) 351:15 +120:06
13.Krisztina Lengyel W18 Tipo Orienteering ClubHUN  67:31 (39) 75:26 (39) 71:59 (16) 90:03 (13) 84:38 (17) 389:37 +158:28
14.Michaela Patassiová W18 Farmaceut BratislavaSVK  96:59 (46) 71:21 (31) 43:32 (5) 136:15 (16) 57:17 (12) 405:24 +174:15
15.Éva Sigmond W18 Szegedi Vasutas SEHUN  65:41 (36) 90:48 (46) 69:33 (15) 132:41 (15) 82:45 (16) 441:28 +210:19
Barbara Čibej W18 OK AzimutSLO  dnf 106:11 (47) disq
Arianna Patini W18 Team Friuli Venezia GiuliaITA  52:49 (21) 58:48 (16) disq
Sabina Smolková W18 SKI-OB SternberkCZE  65:04 (35) mp 59:59 (13) 93:41 (14) 85:23 (18) disq
Giiulia Disette W18 Orienteering club AppenninoITA  50:30 (18) 60:29 (19) disq
Debora Dalfollo W18 Gronlait Orienteering TeamITA  66:55 (38) 70:40 (30) disq
Theresa Berghofer W18 OC FürstenfeldAUT  68:55 (41) 113:56 (48) 73:18 (17) mp 47:49 (6) disq
Deja Razpet W18 OK AzimutSLO  dns 71:52 (33) dns dns 51:54 (7) disq
Pataki Virag Lara W18 Pécsi Vasutas SKHUN  45:50 (12) 58:17 (15) disq
Szilvia Takacs W18 Siralyok Se.HUN  disq
Katja Babič W18 Orientacijski klub KomendaSLO  44:15 (8) dns dns dns dns disq
Vera Chiusole W18 Italia National TeamITA  42:31 (6) 65:19 (25) disq
Zala Zavrl W18 Orientacijski klub KomendaSLO  263:18 (47) 66:59 (27) disq
Caterina Dallera W18 Italia National TeamITA  48:46 (15) 73:09 (36) disq
Caterina De Nardis W18 Italia National TeamITA  51:49 (20) 76:14 (41) disq
Giulia Rigoni W18 Italia National TeamITA  60:11 (31) 62:42 (23) disq
Lilla Zempléni W18 MOM BudapestHUN  45:14 (11) 51:50 (7) disq
Dorottya László W18 MOM BudapestHUN  58:26 (27) 64:32 (24) disq
Boglárka Czakó W18 MOM BudapestHUN  39:06 (2) 47:18 (2) disq
Eszter Iván W18 MOM BudapestHUN  58:53 (29) 73:21 (37) disq
Tamara Kálmán W18 MOM BudapestHUN  62:39 (33) 74:53 (38) disq
Annarita Scalzotto W18 Italia National TeamITA  58:43 (28) 72:14 (34) disq
Angela Trentin W18 Panda Orienteering ValsuganaITA  dns dns disq
Michaela Dittrichova W18 TSM ValasskoCZE  39:18 (3) 47:19 (3) disq
Sara Bednarikova W18 TSM ValasskoCZE  mp 73:00 (35) disq
Karmen Pivk W18 OK AzimutSLO  86:11 (43) 88:11 (45) 96:14 (19) dnf 91:29 (19) disq
Dorota Smelikova W18 TSM ValasskoCZE  50:13 (17) 49:51 (5) disq
Dora Zeiner W18 OLC GrazAUT  64:43 (34) 53:00 (12) disq
Nicol Canova W18 G.S. PavioneITA  53:16 (22) 60:54 (20) disq
Guenda Zaffanella W18 Italia National TeamITA  mp 71:34 (32) disq
Marie Maier W18 OLC GrazAUT  dns dns disq
Katerina Neverilova W18 TSM ValasskoCZE  68:46 (40) 78:19 (42) disq
Julia Gilardi W18 Sportclub MeranITA  87:32 (44) 86:51 (44) disq
Maya Kastner W18 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  44:48 (9) 46:25 (1) disq
Olga Jerković Perić W18 OK KapelaCRO  60:56 (32) 83:38 (43) disq
Zsófia Nagy W18 Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  54:21 (25) 68:06 (28) disq
Sofie Safkova W18 TSM PrahaCZE  dns dns dns dns dns disq
Emese Ősz W18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  90:12 (45) mp 83:30 (18) disq
Nilla Bogensperger W18 ASKÖ HenndorfAUT  54:37 (26) 58:49 (17) disq
Pia Gruenberger W18 Orienteering KlosterneuburgAUT  66:18 (37) 76:10 (40) disq
Karolína Bejvlová W18 TSM PrahaCZE  54:04 (24) 54:39 (13) mp dns dns disq

W20
1.Yasna Petrova W20 Bulgaria O-TeamBUL  46:21 (1) 56:14 (1) 33:57 (1) 79:30 (2) 49:14 (1) 265:16
2.Eliška Sieglová W20 TSM PrahaCZE  48:16 (3) 61:16 (2) 39:22 (2) 62:21 (1) 54:05 (2) 265:20 +00:04
3.Alena Voltrova W20 OK RoztokyCZE  53:19 (6) 85:32 (9) 49:25 (4) 94:09 (3) 65:01 (5) 347:26 +82:10
4.Tímea Virág W20 C.S. TranSilva ClujROU  52:14 (5) 96:07 (12) 48:51 (3) 101:04 (4) 59:24 (3) 357:40 +92:24
5.Zsófia Mayer W20 Szegedi Vasutas SEHUN  81:29 (16) 106:45 (14) 81:32 (7) 119:11 (6) 88:00 (6) 476:57 +211:41
Bianca Chiusi W20 Polisportiva BesaneseITA  61:14 (14) 84:14 (8) disq
Jasmina Gassner W20 Naturfreunde WienAUT  46:23 (2) 67:31 (6) disq
Martina Opálková W20 BETA URSUS RosiceCZE  58:54 (10) dns disq
Tereza Ressova W20 TSM ValasskoCZE  dns dns disq
Anni Berger W20 Der Berger-ClanAUT  59:07 (11) 63:49 (3) disq
Valentina Trentin W20 Panda Orienteering ValsuganaITA  dns dns disq
Ana Tišljar W20 OK OrionCRO  59:15 (12) 97:40 (13) disq
Tina Tiefenboeck W20 Naturfreunde WienAUT  54:09 (7) 65:23 (5) disq
Erica Ceresa W20 Italia National TeamITA  57:29 (8) 93:13 (11) disq
Alice Selem W20 Italia National TeamITA  57:32 (9) 72:45 (7) disq
Magdalena Kalcher W20 HSV PinkafeldAUT  61:00 (13) 93:01 (10) disq
Silvia Favia W20 A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  mp disq
Zsófia Takács W20 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  74:01 (15) 114:59 (15) 78:02 (6) disq
Nika Poljanšek W20 OK AzimutSLO  55:55 (5) 110:18 (5) 63:19 (4) disq
Ylvi Kastner W20 Naturfreunde Wien - Orienteering-TeamAUT  48:42 (4) 64:04 (4) disq
Serena Raus W20 Italia National TeamITA  dns dns disq

W21A
1.Henna Yliluikki W21A Angelniemen AnkkuriFIN  49:20 (1) 72:00 (2) 55:49 (6) 85:05 (2) 57:13 (1) 319:27
2.Anna Hermannova W21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  60:50 (11) 81:57 (8) 49:01 (2) 84:46 (1) 60:19 (3) 336:53 +17:26
3.Soňa Beržinská W21A Expres Czech TeamCZE  55:43 (7) 78:20 (6) 56:53 (8) 87:04 (3) 63:49 (4) 341:49 +22:22
4.Zsófia Ratinland W21A Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  51:46 (3) 88:49 (15) 53:52 (3) 90:11 (4) 57:58 (2) 342:36 +23:09
5.Tereza Hošková W21A KOB Tretra Praha (CZE)CZE  66:16 (19) 87:34 (13) 54:20 (4) 104:19 (5) 68:48 (7) 381:17 +61:50
6.Linda Engen W21A Active Travel Norway ASNOR  62:33 (12) 93:06 (17) 55:12 (5) 111:22 (7) 67:21 (5) 389:34 +70:07
7.Joanna Puternicka W21A Orientop WrocławPOL  86:03 (28) 124:12 (31) 68:59 (12) 151:57 (9) 112:25 (11) 543:36 +224:09
8.Monika Martina Sipina Halper W21A OK JelenCRO  80:05 (27) 120:15 (29) 73:18 (13) 185:31 (10) 94:07 (10) 553:16 +233:49
Jerca Bernik W21A Škofjeloški orientacijski klubSLO  53:43 (5) 71:57 (1) disq
Gisa Wartbichler W21A HSV-OL Wr.NeustadtAUT  68:44 (21) 97:17 (19) disq
Urša Štanfel W21A OK AzimutSLO  97:23 (20) disq
Brina Foški W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  70:38 (23) 107:59 (26) disq
Hana Janů W21A Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  53:24 (4) 74:31 (4) 55:55 (7) disq
Hannah Kalcher W21A HSV PinkafeldAUT  66:03 (18) 103:23 (23) disq
Aleksandra Mazan W21A UKS"Traper"ZłocieniecPOL  57:09 (8) 87:44 (14) 57:44 (9) dns dns disq
Alice Dal Bello W21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  63:48 (15) 84:37 (11) disq
Maria Zebele W21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  62:41 (14) 83:01 (9) disq
Hannah Hoffmann W21A LZ OMAHAAUT  65:00 (17) 97:26 (21) disq
Rugiada De Vallier W21A ASD Erebus Orientamento VicenzaITA  62:33 (12) 106:12 (25) disq
Marlene Berger W21A Der Berger-ClanAUT  60:38 (10) 78:12 (5) disq
Marlies Berger W21A Der Berger-ClanAUT  57:20 (9) 83:57 (10) disq
Delilah Pregartner W21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  115:09 (29) 121:28 (30) disq
Federica Negri W21A Polisportiva BesaneseITA  72:09 (24) 81:12 (7) disq
Malena Hesping W21A Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  67:17 (20) 98:30 (22) disq
Tina Zagorc W21A Kamniški orientacijski klubSLO  64:58 (11) 105:47 (6) 72:36 (8) disq
Barbara Kmetec W21A Kamniški orientacijski klubSLO  74:10 (25) 105:01 (24) 61:46 (10) mp 73:26 (9) disq
Ana Šalamun W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  119:26 (28) disq
Lana Štrumbelj W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  127:13 (32) disq
Gudrun Pregartner W21A OLG Deutsch KaltenbrunnAUT  74:40 (26) 109:26 (27) disq
Tajda Foški W21A Orientacijski Klub PolarisSLO  54:55 (6) 85:35 (12) 47:57 (1) disq
Alice Kozumplíková W21A Expres Czech TeamCZE  68:52 (22) 92:42 (16) mp 150:34 (8) 68:26 (6) disq
Melania Tinelli W21A A.S.D. Orienteering G. GalileiITA  150:42 (33) disq
Maren Herrgesell W21A OLC GrazAUT  50:24 (2) 73:43 (3) disq
Nevija Frajzman W21A OK JelenCRO  63:55 (16) 95:45 (18) disq

W21B
1.Jana Sitte W21B SU Schöckl GrazAUT  27:58 (8) 45:15 (3) 40:35 (3) 52:22 (6) 28:25 (2) 194:35
2.Virág Nagy W21B Hungarian National TeamHUN  26:16 (3) 69:57 (19) 36:30 (2) 46:21 (4) 32:19 (4) 211:23 +16:48
3.Elena Shchagina W21B BSE NovgorodRUS  38:50 (20) 101:12 (32) 70:55 (6) 49:09 (5) 49:12 (5) 309:18 +114:43
Damjana Jerše W21B Orientacijski Klub PolarisSLO  dns disq
Eliska Vlachova W21B SCM Hanacke oblastiCZE  21:26 (2) 64:11 (16) disq
Julija Ferenc W21B OK TivoliSLO  27:20 (7) 41:54 (1) disq
Franca Scardoni W21B Lessinia OrienteeringITA  68:41 (32) dnf disq
Ana Delić W21B OK JelenCRO  41:34 (21) 72:30 (22) disq
Ana-Marija Pavić W21B OK VihorCRO  mp dnf disq
Spela Bogataj W21B Orientacijski klub KomendaSLO  76:42 (24) disq
Alenka Vuga Seljak W21B Orientacijski klub KomendaSLO  28:38 (9) 71:16 (20) disq
Nika Močnik W21B OK AzimutSLO  29:51 (12) 88:21 (25) disq
Barbora Večeřová W21B Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  38:46 (19) 75:35 (23) mp disq
Maja Obid W21B OK AzimutSLO  78:31 (36) mp disq
Damjana Gantar W21B OK AzimutSLO  61:24 (30) 61:09 (11) disq
Aleksandra Miličević W21B OK VihorCRO  82:44 (37) dnf disq
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  dns dns dns disq
Sanja Penc W21B OK VihorCRO  54:50 (28) 126:06 (35) disq
Paula Prpić W21B OK VihorCRO  34:11 (16) 91:33 (27) disq
Agnes Lux W21B B-AcesHUN  67:43 (7) disq
Helena Dukić W21B OK VihorCRO  69:07 (33) 92:59 (28) disq
Jarmila Makovská W21B KOB Tretra Praha (CZE)CZE  31:35 (13) disq
Vedrana Radić W21B OK VihorCRO  89:08 (38) 112:12 (34) disq
Viktoria Größ W21B Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  50:25 (26) 60:42 (10) disq
Nataša Kolarek W21B OK VihorCRO  77:40 (35) 71:35 (21) disq
Oleksandra Novokshonova W21B OLC GrazAUT  27:13 (6) 46:52 (5) disq
Lisa-sophie Fischer W21B Orienteering KlosterneuburgAUT  32:52 (14) 63:32 (15) disq
Marina Delise W21B ORIENTEERING TRIESTE A.S.D.ITA  55:00 (29) disq
Elena Gombač Šuc W21B Orientacijski klub KomendaSLO  42:44 (25) 62:21 (14) disq
Tina Močnik W21B Orientacijski klub KomendaSLO  56:33 (8) disq
Angelika Renz W21B SU Schöckl GrazAUT  26:45 (4) 44:20 (2) disq
Ingrid Lueger W21B SU Schöckl GrazAUT  95:38 (29) disq
Marta Malus W21B Orientacijski klub KomendaSLO  143:34 (36) disq
Zsuzsanna Domján W21B Hungarian National TeamHUN  29:37 (1) 28:33 (2) disq
Federica Brugnoli W21B Lessinia OrienteeringITA  73:34 (34) dnf disq
Laura Sladek W21B SU Schöckl GrazAUT  33:15 (15) 64:27 (17) disq
Gerhild Pacher W21B SU Schöckl GrazAUT  37:35 (18) 61:41 (12) disq
Viktoria Knauder W21B SU Schöckl GrazAUT  20:10 (1) dns 46:08 (5) 27:52 (1) 28:44 (3) disq
Martina Aigmüller W21B SU Schöckl GrazAUT  37:05 (17) 51:00 (6) disq
Sára Kóger W21B PVM PécsHUN  29:21 (10) 53:34 (7) disq
Marie Kalcher W21B HSV PinkafeldAUT  29:30 (11) 59:25 (9) disq
Maja Istenič W21B OK AzimutSLO  42:14 (23) 98:44 (31) disq
Nataša Bogataj W21B OK AzimutSLO  42:13 (22) 89:45 (26) disq
Johanna Thoman W21B SPORTUNION KlagenfurtAUT  53:10 (27) 95:55 (30) disq
Kerstin Thoman W21B SPORTUNION KlagenfurtAUT  63:15 (31) 106:05 (33) disq
Magdalena Standhartinger W21B SU Schöckl GrazAUT  dns 62:01 (13) 41:24 (4) 32:03 (3) 27:52 (1) disq
Bernadette Kalcher W21B HSV PinkafeldAUT  42:23 (24) 64:32 (18) disq
Monika Molnárová W21B SK Zabovresky BrnoCZE  26:52 (5) 46:01 (4) disq

W21E
1.Miia Niittynen W21E KooveeFIN  40:38 (1) 65:52 (5) 47:10 (6) 59:02 (3) 57:33 (1) 270:15
2.Svetlana Mironova W21E KooveeFIN  42:40 (2) 64:18 (3) 51:23 (14) 58:25 (1) 58:37 (3) 275:23 +05:08
3.Zsófia Sárközy W21E Hungarian National TeamHUN  48:23 (8) 62:07 (1) 47:15 (8) 59:00 (2) 61:16 (7) 278:01 +07:46
4.Evely Kaasiku W21E JOKAEST  43:48 (3) 82:15 (27) 39:59 (1) 61:12 (4) 59:26 (5) 286:40 +16:25
5.Ildikó Szerencsi W21E Hungarian National TeamHUN  50:32 (12) 68:22 (10) 44:04 (2) 68:59 (8) 65:30 (9) 297:27 +27:12
6.Hanga Szuromi W21E Hungarian National TeamHUN  49:48 (11) 68:19 (9) 44:19 (3) 70:32 (9) 66:56 (12) 299:54 +29:39
7.Kirsi Nurmi W21E IFK Göteborg OrienteringSWE  45:19 (5) 73:34 (18) 53:47 (18) 70:37 (10) 60:32 (6) 303:49 +33:34
8.Enni Jalava W21E Turun SuunnistajatFIN  62:51 (37) 68:52 (11) 47:03 (5) 65:53 (5) 59:14 (4) 303:53 +33:38
9.Chloé Haberkorn W21E O'JuraFRA  49:01 (9) 69:15 (12) 50:42 (13) 72:33 (13) 65:46 (10) 307:17 +37:02
10.Petra Aschermannova W21E TSM PrahaCZE  54:11 (20) 65:03 (4) 55:30 (21) 71:54 (12) 66:13 (11) 312:51 +42:36
11.Annika Rihma W21E Estonian Military Orienteering TeamEST  54:12 (21) 72:22 (16) 49:40 (11) 67:30 (6) 69:50 (14) 313:34 +43:19
12.Liliana Gotseva W21E Bulgaria O-TeamBUL  53:32 (19) 68:04 (7) 53:15 (17) 79:16 (15) 64:28 (8) 318:35 +48:20
13.Kristina Ivanova W21E Bulgaria O-TeamBUL  53:31 (18) 68:03 (6) 47:11 (7) 85:23 (18) 72:04 (17) 326:12 +55:57
14.Gabriela Šimůnková W21E KOB Tretra Praha (CZE)CZE  56:40 (27) 82:58 (29) 46:55 (4) 78:15 (14) 68:04 (13) 332:52 +62:37
15.Vanda Vékony W21E Hungarian National TeamHUN  52:41 (17) 90:35 (36) 51:36 (15) 68:54 (7) 78:45 (21) 342:31 +72:16
16.Mojca Flerin Drevenšek W21E Kamniški orientacijski klubSLO  61:13 (35) 82:40 (28) 54:05 (19) 80:06 (16) 71:17 (16) 349:21 +79:06
17.Sanna Kauppila W21E Angelniemen AnkkuriFIN  59:19 (32) 76:36 (21) 64:18 (25) 80:12 (17) 70:34 (15) 350:59 +80:44
18.Kristine Bertuka W21E Latvia NAFLAT  60:58 (34) 75:22 (20) 49:12 (10) 90:21 (19) 78:01 (20) 353:54 +83:39
19.Tereza Korpasová W21E Lokomotiva Ingstav BrnoCZE  56:09 (25) 85:54 (33) 55:19 (20) 93:05 (20) 81:52 (22) 372:19 +102:04
20.Yana Bogya W21E C.S. TranSilva ClujROU  76:27 (50) 85:26 (32) 65:27 (26) 111:06 (23) 84:29 (23) 422:55 +152:40
21.Véronique De Briey W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  70:12 (44) 94:49 (40) 89:46 (31) 101:15 (21) 88:41 (24) 444:43 +174:28
22.Aurélie Deschepper W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  72:00 (45) 105:18 (47) 65:28 (27) 111:36 (24) 117:22 (29) 471:44 +201:29
23.Linda Schrader W21E Military Orienteering Team NLNED  67:37 (41) 101:51 (46) 92:00 (32) 112:38 (25) 101:59 (25) 476:05 +205:50
24.Marijke Klaassen W21E Military Orienteering Team NLNED  89:15 (59) 133:07 (54) 80:32 (30) 113:30 (26) 104:55 (26) 521:19 +251:04
25.Mijke Mallekoote W21E Military Orienteering Team NLNED  82:05 (54) 114:28 (51) 94:00 (33) 146:07 (29) 105:15 (27) 541:55 +271:40
26.Ellen Laporte W21E Military Orienteering Team NLNED  80:32 (52) 110:36 (50) 108:33 (34) 122:06 (27) 123:05 (30) 544:52 +274:37
27.Barbara Giuganino W21E CO2ITA  86:49 (58) 134:33 (55) 116:34 (35) 141:12 (28) 106:59 (28) 586:07 +315:52
28.Christel Cravatte W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  99:31 (60) 135:41 (56) 133:18 (36) 169:17 (30) 130:15 (31) 668:02 +397:47
Filoména Kovács W21E Pécsi Vasutas SKHUN  73:25 (47) 77:28 (22) disq
Christine Kirchlechner W21E Sportclub MeranITA  47:44 (7) 68:15 (8) disq
Tina Zagorc W21E Kamniški orientacijski klubSLO  82:13 (55) 100:00 (45) disq
Šárka Hnilicová W21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  63:31 (38) 90:42 (37) 57:56 (22) disq
Csenge Viniczai W21E Hungarian National TeamHUN  49:40 (10) 69:38 (13) disq
Amandine Malengreau W21E Belgian Military Orienteering TeamBEL  72:45 (46) 98:02 (43) 66:27 (28) mp 77:44 (19) disq
Ana Beblek W21E OK JelenCRO  84:56 (56) 123:36 (52) disq
Michela Guizzardi W21E CUS BOLOGNAITA  57:02 (28) 50:37 (12) disq
Csilla Gárdonyi W21E MOM BudapestHUN  45:48 (6) dns disq
Francesca Taufer W21E U.S. Primiero A.S.DITA  57:40 (29) 72:15 (15) disq
Viola Zagonel W21E Polisportiva G.MasiITA  51:18 (13) 81:30 (26) disq
Hanga Morandini W21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  64:02 (39) 89:54 (35) disq
Lucia Curzio W21E Polisportiva G.MasiITA  59:03 (31) disq
Karoliina Ukskoski W21E KooveeFIN  dns dns dns dns dns disq
Lisa Pacher W21E SU Schöckl GrazAUT  85:58 (57) 106:58 (49) disq
Kristína Krajčíková W21E ATU KošiceSVK  65:17 (40) 99:23 (44) disq
Johanna Hulkkonen W21E KooveeFIN  dns dns dns 71:53 (11) 58:36 (2) disq
Laura Carluccio W21E Polisportiva G.MasiITA  68:46 (42) disq
Arianna Taufer W21E U.S. Primiero A.S.DITA  75:36 (49) dns disq
Nika Poljanšek W21E OK AzimutSLO  105:19 (48) disq
Ursula Kadan W21E OC FürstenfeldAUT  44:06 (4) 62:52 (2) disq
Aneta Vozdová W21E Klub vytrvalostních sportů ŠumperkCZE  54:28 (22) 79:30 (24) 61:17 (24) disq
Monika Ravnikar W21E Orientacijski klub KomendaSLO  80:34 (53) 126:56 (53) disq
Polona Jezeršek W21E Orientacijski klub KomendaSLO  95:16 (41) disq
Martina Palumbo W21E AD Trento OrienteeringITA  60:34 (33) 94:29 (39) disq
Pia Blake W21E Yukon Orienteering AssociationCAN  61:23 (36) 84:02 (30) 61:02 (23) mp mp disq
Petra Egei W21E Tabáni Spartacus Sport és Környezetvédő EgyesületHUN  70:01 (43) 95:49 (42) disq
Anna Nilsson Simkovics W21E OLC WienerwaldAUT  51:45 (14) dnf disq
Luca Szuromi W21E Hungarian National TeamHUN  58:40 (30) 87:25 (34) disq
Chiara Dalla Santa W21E G.S. PavioneITA  78:46 (51) 85:16 (31) disq
Elīna Kārkliņa W21E Latvia NAFLAT  54:30 (23) 72:33 (17) 51:48 (16) dnf 75:50 (18) disq
Laura Ramstein W21E OLC GrazAUT  56:34 (26) 74:21 (19) 48:32 (9) disq
Carlotta Scalet W21E OLC GrazAUT  51:51 (15) 80:36 (25) disq
Eleonora Donadini W21E Polisportiva BesaneseITA  74:35 (48) 78:38 (23) 77:36 (29) 106:59 (22) mp disq
Irene Pozzebon W21E Polisportiva BesaneseITA  55:58 (24) 69:40 (14) disq
Pavla Horova W21E SCM Hanacke oblastiCZE  52:07 (16) 94:14 (38) disq

W35
1.Merike Vanjuk W35 Estonian Military Orienteering TeamEST  35:55 (1) 64:49 (2) 40:39 (1) 55:21 (1) 49:24 (1) 246:08
2.Reda Velde W35 AzuolasLTU  41:59 (2) 75:12 (6) 52:52 (2) 76:13 (4) 56:26 (2) 302:42 +56:34
3.Clizia Zambiasi W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  48:31 (4) 76:12 (7) 58:24 (3) 64:11 (3) 62:48 (5) 310:06 +63:58
4.Mirjam Rotzler W35 OLG AeschSUI  56:29 (9) 67:47 (3) 61:34 (5) 82:41 (6) 60:51 (4) 329:22 +83:14
5.Anica Hribar W35 OK BrežiceSLO  57:29 (10) 73:48 (5) 63:39 (6) 80:44 (5) 59:28 (3) 335:08 +89:00
6.Nikolett Lada W35 BimahevHUN  60:18 (11) 91:04 (11) 68:51 (7) 83:59 (7) 71:24 (6) 375:36 +129:28
7.Irena Hacin Kölner W35 Orientacijski klub KomendaSLO  100:24 (12) 116:33 (14) 101:18 (9) 139:14 (9) 97:00 (7) 554:29 +308:21
Lidija Benigar W35 Kamniški orientacijski klubSLO  54:44 (7) 83:45 (10) dns disq
Irena Čorko Meštrović W35 OK KapelaCRO  107:39 (8) disq
Astrid Riis W35 HerlufsholmDEN  48:32 (5) 73:13 (4) 60:52 (4) 62:44 (2) mp disq
Helga Bertoldi W35 orienteering MezzocoronaITA  45:56 (3) 79:32 (8) disq
Petra Stojan W35 Orientacijski klub KomendaSLO  130:58 (16) disq
Bernardica Stipić W35 OK VihorCRO  113:19 (13) dns disq
Ana Plavčak W35 Škofjeloški orientacijski klubSLO  104:16 (12) disq
Maja Kušt W35 OK VihorCRO  133:26 (14) 137:13 (17) disq
Michela Guizzardi W35 CUS BOLOGNAITA  53:49 (1) disq
Ana Pribaković Borštnik W35 OK TivoliSLO  53:34 (6) 82:56 (9)